• Odbierz prezent
Cena ropy w górę! Spadek zapasów paliw w USA konsekwencją huraganu Delta

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – o ile w pierwszej części dnia przewagę mieli sprzedający, to w późniejszych godzinach stronie popytowej udało się nadrobić straty. Ogólnie, nastroje inwestorów na rynku ropy są słodko-gorzkie. Nadzieje na programy stymulacyjne oraz zaburzenia podaży ropy naftowej napędzały kupujących, jednak nowe restrykcje związane z pandemią i wizja przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę skutecznie powstrzymują ceny ropy od istotnych zwyżek.

Wczoraj Departament Energii USA opublikował swój cotygodniowy raport dotyczący zmiany zapasów paliw. Podał w nim, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o 3,82 mln baryłek, czyli nieco więcej niż oczekiwano. Jednocześnie, spadły zapasy benzyny (o 1,63 mln baryłek przy oczekiwaniach zniżki o 1,4 mln baryłek), jak również zapasy destylatów (aż o 7,24 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się spadku o 1,95 mln baryłek).

Spadek zapasów paliw w USA konsekwencją huraganu Delta - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Powyższe dane wydają się optymistyczne, ale warto na nie spojrzeć z perspektywy ostatnich wydarzeń w USA. Uderzenie huraganu Delta spowodowało zarówno znaczący spadek produkcji ropy naftowej na platformach wiertniczych w rejonie Zatoki Meksykańskiej, jak i ograniczenie działalności operacyjnej rafinerii na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. To sprawiło, że zapasy paliw tak wyraźnie spadły – niemniej, to także oznacza, że ten spadek był zjawiskiem przejściowym.

Końcówka bieżącego tygodnia upływa również pod znakiem spotkania komitetu technicznego OPEC+, czyli organu monitorującego dopasowanie się poszczególnych krajów do limitów produkcji ropy naftowej, jak również doradczego w zakresie dalszych działań. Komitet na razie wyraził zaniepokojenie popytem na ropę naftową na świecie, który rośnie wolniej od oczekiwań, a kolejna fala restrykcji z powrotem go stłumi. Niemniej, prawdopodobnie tym razem komitet techniczny nie podejmie żadnych przełomowych działań, ponieważ do spotkania OPEC+ zostało jeszcze sporo czasu (ma ono się odbyć w dniach 30.11-1.12 br.), a sytuacja na świecie jest dynamiczna.

Spadek zapasów paliw w USA konsekwencją huraganu Delta - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Konsolidacja notowań srebra.

Ostatnie dni na rynku srebra są okresem konsolidacji notowań. Cena tego kruszcu od środy porusza się tuż powyżej poziomu 24 USD za uncję. Cały tydzień jednak najprawdopodobniej zakończy się dla srebra na minusie, głównie ze względu na wyraźną wtorkową przecenę.

Notowania srebra poruszają się analogicznie do cen złota, niemniej wykazują w relacji do niego większą słabość. O ile cena złota od środy delikatnie rośnie, to na rynku srebra strona popytowa nie jest w stanie doprowadzić do wyraźnego odbicia.

Z pewnością przyczynia się do tego nie tylko siła dolara, ale przede wszystkim status srebra jako metalu częściej wykorzystywanego w przemyśle niż złoto. Nowe restrykcje związane z pandemią budzą uzasadnione obawy o obniżenie aktywności w przemyśle, co może rzutować na popyt na srebro. Warto jednak pamiętać, że korelacja tego kruszcu z notowaniami złota pozostaje wyraźna i będzie ona istotnie wpływać na wycenę srebra.

Spadek zapasów paliw w USA konsekwencją huraganu Delta - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk