• Odbierz prezent
Cena ropy w górę! Ile dolarów kosztuje dziś ropa WTI oraz Brent? Oczekiwania rekordowo niskiej liczby aktywnych wiertni w USA

Po dwóch dniach zniżek, notowania ropy naftowej powracają do ruchu wzrostowego. Zwyżka jednak nie jest duża, a strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje ostrożna. Wiele krajów otwiera fabryki i miejsca publiczne po wcześniejszym okresie zamknięcia ze względu na koronawirusa, a to budzi nadzieje na ożywienie popytu na ropę naftową – ale jednocześnie zapasy surowca na świecie pozostają ogromne i ten problem ogranicza potencjał wzrostu notowań ropy.

Wysoki poziom zapasów ropy naftowej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sprawia, że jakikolwiek wzrost popytu na ten surowiec mógłby zostać bez problemu zaspokojony. W ostatnich dniach pojawiają się jednak sygnały, że Amerykanie tną produkcję ropy naftowej szybciej niż tego oczekiwano – a to tworzy szanse na zapobieżenie kolejnej panicznej wyprzedaży ropy, jak to miało miejsce w drugiej połowie kwietnia.

Oczekiwania rekordowo niskiej liczby aktywnych wiertni w USA - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Ważnym prognostykiem zmian w wydobyciu ropy naftowej w USA będą dzisiejsze dane Baker Hughes (publikowane o 19:00 polskiego czasu) pokazujące liczbę aktywnych punktów wydobycia ropy w tym kraju. Poprzedni raport pokazał całkowitą liczbę wiertni na poziomie 408 (w tym wiertni ropy na poziomie 325), czyli zaledwie o 4 większą niż rekordowe minimum z maja 2016 roku. W tym tygodniu liczba ta więc zapewne spadła do historycznych minimów. Baker Hughes publikuje swoje dane dotyczące liczby funkcjonujących wiertni od 1940 r.

Oczekiwania rekordowo niskiej liczby aktywnych wiertni w USA - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Zapasy gazu ziemnego w USA mocno w górę.

Ropa naftowa nie jest jedynym surowcem, na rynku którego duże zapasy są istotnym problemem. Wysoki poziom zapasów w tym tygodniu przyczynił się do zniżek notowań gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych i powrotu ich notowań do poziomów poniżej 2 USD za mln BTU.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 109 mld stóp sześciennych. To więcej niż zakładano na rynku (106 mld st. sześc.), więcej niż wynosiła zwyżka w analogicznym tygodniu poprzedniego roku (96 mld st. sześc.) i więcej niż wynosi 5-letnia średnia dla tego okresu z lat 2015-2019 (74 mld st. sześc.).

Ważną przyczyną presji na zniżkę notowań gazu ziemnego w USA jest spadek eksportu tego surowca. Po raz pierwszy w historii amerykański benchmark stał się droższy od gazu w Europie i Azji, więc gaz z USA stał się mniej konkurencyjny cenowo.

Oczekiwania rekordowo niskiej liczby aktywnych wiertni w USA - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk