• Odbierz prezent
Cena ropy umacnia się - kurs WTI powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 64,50 dolarów. Siła notowań kukurydzy

Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Cena ropy naftowej WTI umocniła się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 64,50 USD za baryłkę. Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja powrót do spadków wartości amerykańskiego dolara, ale nie tylko. Kartel OPEC pokazał bowiem swoje najnowsze prognozy dotyczące popytu na ropę naftową, pozwalając sobie w raporcie na więcej optymizmu.

Według OPEC, globalny popyt na ropę naftową w 2021 roku wzrośnie o 5,95 mln baryłek dziennie, czyli o 6,6% w porównaniu do roku poprzedniego. To o 70 tys. baryłek dziennie wyższa prognoza niż ta zawarta w poprzednim raporcie. Raport jest więc bardziej optymistyczny niż poprzednie publikacje kartelu, w których zwracano uwagę na utrzymujące się lockdowny i kolejne fale pandemii.

OPEC podwyższa prognozy popytu na ropę naftową - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednocześnie, warto wspomnieć, że i tak jest to bardziej pesymistyczna perspektywa niż ta, która pojawiała się jeszcze w połowie poprzedniego roku – w lipcu 2020 r. OPEC prognozował zwyżkę popytu na ropę na świecie w 2021 roku o 7 mln baryłek. Ta prognoza w kolejnych miesiącach była rewidowana w dół, wraz z pojawianiem się kolejnych niepokojących doniesień. W tym miesiącu, poprzez podniesienie prognoz OPEC pokazał, że wierzy w stopniowe znoszenie restrykcji związanych z pandemią oraz odradzanie się światowego popytu na ropę naftową.

Jednocześnie warto pamiętać, że zwiększanie popytu będzie konieczne do tego, aby globalna gospodarka zaabsorbowała rosnącą produkcję ropy naftowej. Już od początku maja kraje OPEC+ mają zacząć wycofywać się z dotychczasowych restrykcji, a już teraz zwyżki produkcji notuje Iran, który jest wyłączony z limitów OPEC+ ze względu na to, że i tak jest objęty licznymi sankcjami.

OPEC podwyższa prognozy popytu na ropę naftową - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA - Wzrost produkcji etanolu z kukurydzy w Brazylii

Notowania kukurydzy w ostatnich tygodniach pokazują siłę – cena tego zboża systematycznie rośnie, a w ostatnich dniach porusza się w okolicach wieloletnich maksimów, czyli w przypadku amerykańskich notowań kukurydzy, w rejonie 5,80-5,95 USD za buszel.

Wczoraj ciekawe informacje dotyczące rynku kukurydzy pojawiły się w raporcie grupy Unica. Według tej publikacji, w 2020 roku ilość wyprodukowanego z kukurydzy etanolu w Brazylii wzrosła o 58% w porównaniu do roku wcześniej. W tym roku oczekiwany jest wzrost o kolejne 25%. W rezultacie, już około 9% etanolu w Brazylii jest produkowane z kukurydzy. Reszta – czyli nadal zdecydowana większość – jest produkowana z trzciny cukrowej.

Brazylia generuje więc coraz większy popyt na kukurydzę w celach nie spożywczych, lecz energetycznych. Niemniej, produkcja etanolu z kukurydzy będzie w najbliższym czasie pod wpływem dwóch czynników, które mogą ją ograniczyć. Pierwszym z nich jest potencjalnie ograniczona dostępność kukurydzy w obliczu dużego popytu także w innych częściach świata – a drugim są zamiary rządu Brazylii w zakresie kontrolowania cen paliw.

OPEC podwyższa prognozy popytu na ropę naftową - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk