• Odbierz prezent
Cena ropy spada do najniższego poziomu od 2 miesięcy. Cena kawy oraz złota w górę. A jak zachowały się pozostałe surowce?

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł zdecydowaną przewagę strony podażowej, w wyniku czego cena tego surowca, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, spadła do najniższego poziomu od około dwóch miesięcy.

Presję na spadek cen ropy naftowej

wywołały przede wszystkim zapewnienia ze strony Arabii Saudyjskiej o gotowości zwiększania produkcji ropy naftowej przez OPEC w razie takiej potrzeby. Dodatkowym ciosem były informacje o kolejnym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Pewnym wsparciem dla cen ropy pozostaje jednak zbliżający się termin wprowadzenia amerykańskich sankcji na Iran, który wciąż budzi niepewność dotyczącą tamtejszej produkcji.

Miniony tydzień na rynku gazu ziemnego

w Stanach Zjednoczonych upłynął pod znakiem nerwowej konsolidacji w okolicach 3,10-3,20 USD za mln BTU. Czwartkowe dane dotyczące wzrostu zapasów gazu ziemnego w USA nie zaskoczyły.

W minionym tygodniu notowania miedzi kontynuowały systematyczne przeceny

Niskim cenom tego metalu sprzyjała siła amerykańskiego dolara, a także utrzymujący się konflikt handlowy na linii USA-Chiny. Stronie popytowej nie pomogły istotnie dane dotyczące dalszych spadków zapasów miedzi w magazynach monitorowanych przez LME.

Notowania złota w minionym tygodniu rosły,

docierając do okolic 1240 USD za uncję. Stronie popytowej na rynku złota sprzyjał status bezpiecznej przystani w obliczu dynamicznych przecen na rynkach akcji. Tymczasem na wykresie srebra w minionym tygodniu obserwowana była konsolidacja, w przypadku tego kruszcu ceny poruszały się w okolicach 14,50-14,80 USD za uncję.

Cena platyny w minionym tygodniu kontynuowała konsolidację,

poruszając się w okolicach 820-830 USD za uncję. Aktualną cenę platyny znajdziesz tutaj. Z kolei notowania palladu dynamicznie zwyżkowały na początku tygodnia, by potem gwałtownie spaść i zakończyć tydzień w miarę neutralnie.

Notowania kukurydzy zakończyły miniony tydzień na minusie

W drugiej połowie tygodnia ciosem dla cen kukurydzy było podniesienie przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC) prognozy produkcji kukurydzy na świecie w sezonie 2018/2019 w obliczu oczekiwanej rosnącej produkcji w USA, Unii Europejskiej oraz na Ukrainie.

W minionym tygodniu notowania soi w USA delikatnie spadły

Cena soi w USA jest na tyle niska, że pojawia się większy popyt z zagranicy. Niemniej, IGC zapowiada globalny wzrost produkcji soi w sezonie 2018/2019.

W minionym tygodniu notowania pszenicy

w USA znalazły się pod wyraźną presją podaży. Stronie podażowej sprzyjało podniesienie przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC) prognozy produkcji pszenicy na świecie w sezonie 2018/2019, głównie na skutek oczekiwanych większych zbiorów w Chinach.

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu wyhamowały zwyżkę,

ale utrzymały się tuż poniżej poziomu 14 centów za funt. Stronie popytowej sprzyjała m.in. spadająca produkcja cukru w Brazylii.

Cena bawełny

W minionym tygodniu notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych nadal pozostawały pod presją podaży, jednak ustabilizowały się w okolicach 76-77 centów za funt. Pewnym wsparciem dla strony popytowej są obawy dotyczące pogorszenia jakości upraw po deszczach na terenach uprawy bawełny w USA.

Notowania kawy arabica w USA w poprzednim tygodniu powróciła do zwyżek,

utrzymując się w okolicach 120 centów za funt. Wzrostom ceny kawy arabica wciąż sprzyja short covering ze strony inwestorów instytucjonalnych, a także perspektywa mniejszego eksportu kawy z Indii.

Notowania kakao

W minionym tygodniu notowania kakao w Stanach Zjednoczonych delikatnie wzrosły, jednak okolice 2200 USD za tonę zatrzymały kupujących. Potencjał wzrostowy ograniczają oczekiwania dużych zbiorów kakao w Afryce Zachodniej.

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk