• Odbierz prezent
Cena ropy reaguje, a kolejne decyzje ws. porozumienia naftowego dopiero za kilka miesięcy. Analizujemy też cenę miedzi

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej jest dość spokojny. Wczoraj notowania tego surowca wzrosły, odrabiając część piątkowych strat – ale już dzisiaj cena ropy z powrotem znajduje się pod presją sprzedających, oddając większość wczorajszych wzrostów.

Notowania ropy naftowej mają ewidentny problem z wypracowaniem dalszych wzrostów. Obserwowana ostatnio konsolidacja może być jedynie przystankiem przed kolejną falą wzrostów, ale nie musi nią być. Rynek ropy naftowej będzie bowiem w najbliższym czasie najprawdopodobniej pod wpływem informacji polityczno-gospodarczych, które na razie wnoszą dużo niepewności.

Dzisiaj pojawiły się na nowo nadzieje na pozytywne zakończenie negocjacji pomiędzy USA a Chinami w sprawie konfliktu handlowego po tym, jak chiński premier potwierdził, że mimo trudności, rozmowy nadal są prowadzone. Te informacje uspokoiły inwestorów, którzy ostatnio mieli wątpliwości, czy oba kraje będą w stanie w ogóle się porozumieć.

1

Cena ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem neutralny wydźwięk na rynku ropy mają informacje dotyczące porozumienia naftowego, podpisanego przez większość państw OPEC i niektóre kraje spoza kartelu, w tym Rosję. Spotkanie sygnatariuszy porozumienia jest zaplanowane na 17-18 kwietnia, jednak pojawiają się liczne nieoficjalne spekulacje, że nie dojdzie na nim do żadnych istotnych zmian w porozumieniu, ponieważ będzie jeszcze zbyt wcześnie, aby rzetelnie ocenić skutki dotychczasowych cięć produkcji ropy naftowej. Kiedy więc OPEC mogłoby zrewidować warunki porozumienia naftowego? Najprawdopodobniej nastąpi to na kolejnym spotkaniu, zaplanowanym na 25-26 czerwca.

Naturalnie, powyższe informacje nie są potwierdzone i wcale nie można wykluczyć scenariusza, że już w kwietniu OPEC zmieni limity produkcji. Jeśli ceny ropy naftowej do tego czasu nie spadną, a nawet wzrosną, to może być to pretekst do zwiększenia produkcji ropy w OPEC.

1

Cena ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Niskie zapasy miedzi na globalnym rynku.

Miniony tydzień przyniósł niewielkie spadki cen miedzi. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły od zniżki również bieżący tydzień, jednak już dzisiaj rano nastroje inwestorów się poprawiły, a cena miedzi odbiła w górę.

Dzisiejsze dobre nastroje na rynku miedzi to głównie efekt informacji, które pojawiły się w Chinach. Przed wszystkim, tamtejszy minister handlu, Zhong Shan, na nowo rozbudził nadzieje na pozytywne zakończenie negocjacji dotyczących konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W swoim komunikacie poinformował on bowiem, że rozmowy z Amerykanami są trudne, ale negocjacje posuwają się naprzód.

Powyższa informacja wniosła na rynek miedzi trochę optymizmu. Niemniej, warto wspomnieć, że jednocześnie dzisiaj w Państwie Środka pojawiły się rozczarowujące dane makro. Odczyt indeksu PMI dla usług za luty był wyraźnie niższy od oczekiwań. Dodatkowo, premier Chin, Li Keqiang, poinformował na dzisiejszym posiedzeniu chińskiego parlamentu o tym, że tegoroczna dynamika wzrostu gospodarczego Chin będzie znajdowała się w przedziale 6,0-6,5%. To poziom niższy od ubiegłorocznych 6,6% - i jednocześnie najniższy od wielu lat. Niemniej, już wcześniej pojawiały się spekulacje, że obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego w Chinach na ten rok jest nieuniknione ze względu na spowolnienie popytu w kraju i na całym świecie, a także wplątanie kraju w wojnę handlową z USA.

Pewnym wsparciem dla cen miedzi jest także utrzymujący się niski poziom zapasów tego metalu, monitorowanych przez LME. W poprzednim tygodniu zapasy te spadły do 21,6 tysięcy ton, czyli do najniższego poziomu od 2005 roku. Niemniej, nie oznacza to jeszcze, że na świecie brakuje miedzi. Spora część surowca jest przechowywana w Chinach i nie jest objęta danymi LME.

1

Cena miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk