• Odbierz prezent
Cena ropy najwyżej listopada

Kontrakty terminowe na baryłkę ropy typu WTI wspięły się dziś do najwyższego poziomu od listopada 2018 roku. Kontrakty z dostawą na marzec były notowane już na poziomie 55,74 USD. Cięcie wydobycia ze strony OPEC, obawy o zmniejszenie wydobycia ropy z łupków oraz ucieczka z pozycji krótkich wywindowały notowania. Styczeń był najlepszym miesiącem dla WTI od prawie trzech lat.

Cena ropy utrzymuje się na początku tygodnia przy 2-miesięcznym szczycie po informacjach, które wskazują na to, że kraje OPEC w styczniu zmniejszyły wydobycie o 930 000 baryłek do 31,02 mln - wynika z ankiety Bloomberga. OPEC i kraje spoza OPEC będące sojusznikami organizacji postanowiły w grudniu o dalszym cięciu produkcji w reakcji na 40 proc. spadek cen ropy, gdyż stronę podażową wzmagała produkcja ropy w USA oraz obawy o zmniejszenie popytu ze względu na prognozy co do spowolnienia w światowej gospodarce. Kraje OPEC i OPEC+ w tym Rosja zgodziły się w ciągu pierwszego półrocza zdjąć z rynku 1,2 mln baryłek dziennie w porównaniu do poziomów z października.

Udział OPEC w styczniowym cięciu wydobycia wyniósł 800 000 b/d, co stanowi 79 proc. zadeklarowanego cięcia. Do pełnego wykonania porozumienia brakuje jeszcze obniżenia produkcji o 170 000 b/d - wynika z ankiety.

Czynnikiem wspierającym cenę czarnego złota były też dane pokazujące spadek aktywnych wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych. Ich liczba spadła do najniższego poziomu od prawie 9 miesięcy, co ograniczy podaż surowca z USA.

FXMAG surowce cena ropy najwyżej listopada ropa wti wti surowce 1źródło: Trading Economics


Z czynników czysto rynkowych warto spojrzeć na szybką ucieczkę grających na spadki cen kontraktów terminowych na ropę, którzy obecnie muszą odkupować swoje pozycje, co jeszcze bardziej podnosi popyt i cenę. Fundusze hedgingowe tylko w cztery tygodnie zamknęły ponad połowę swoich transakcji, które miały zarabiać na spadkach cen - wynika z danych ICE.

FXMAG surowce cena ropy najwyżej listopada ropa wti wti surowce 2

Ministrowie krajów OPEC+ spotkają się ponownie w marcu w stolicy Azerbejdżanu - Baku, aby ponownie ustalić, czy jest potrzeba dalszego przedłużenia obecnego porozumienia poza okres letni.

 


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk