• Odbierz prezent
Cena ropy naftowej (WTI/BRENT). Ropa ostro w górę! Kontynuacja rozmów OPEC+ przełożona na czwartek

W tym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej z niecierpliwością wyczekują na decyzję OPEC+ w sprawie kształtu porozumienia naftowego w 2021 roku. Oficjalne rozmowy w tej kwestii rozpoczęły się wczoraj (aczkolwiek te nieoficjalne trwały już w weekend), lecz najprawdopodobniej nie zakończą się dzisiaj, tak jak planowano. Źródła cytowane przez Reuters podają bowiem, że rozmowy OPEC+ zostały przełożone na czwartek, 3 grudnia.

Nagła zmiana planów wynika z nieporozumień pomiędzy głównymi rozgrywającymi porozumienia naftowego – Arabią Saudyjską oraz Rosją. Saudyjczycy forsują pomysł przedłużenia dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, na co najmniej pierwszy kwartał 2021 r. W tych planach są oni wspierani przez wiele krajów kartelu OPEC – ale nie wszystkie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapewniły, że poprą ten plan tyko i wyłącznie wtedy, jeśli wszystkie kraje OPEC+ będą się trzymać dotychczasowych limitów (a z tym różnie w ostatnich miesiącach bywało).

Kontynuacja rozmów OPEC+ przełożona na czwartek - 1

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Tymczasem Rosja jest przeciwna przedłużeniu cięć w obecnej wysokości, zwłaszcza że na rynku pojawiły się nadzieje na opanowanie pandemii poprzez rychłe wprowadzenie szczepionki. Na fali optymizmu notowania ropy naftowej w ostatnim czasie rosły, więc nie ma już takiej potrzeby wspierania jej cen jak jeszcze kilka miesięcy temu. Według doniesień Reuters, Rosja proponuje stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+, o około pół miliona baryłek miesięcznie. To i tak mniejszy wzrost wydobycia niż dotychczasowe założenia porozumienia naftowego, które wskazują na podwyższenie limitu o 2 mln baryłek dziennie od stycznia.

Ze względu na brak wspólnego stanowiska, kolejne rozmowy OPEC+ odbędą się w czwartek, a nie – jak wcześniej planowano – dzisiaj o 14:00 polskiego czasu. Nadal więc nic nie jest przesądzone, a nieporozumienia pomiędzy sygnatariuszami porozumienia naftowego mogą budzić obawy. Jedno wydaje się jednak pewne – to, że jakaś modyfikacja porozumienia nastąpi, i że będzie musiała nastąpić prędko.

Wzrost produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

O ile w tym tygodniu to nie USA, lecz OPEC+ jest w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej, to także ze Stanów Zjednoczonych napływają ciekawe informacje.

Wczoraj pojawiły się dane dotyczące produkcji ropy naftowej w USA. Według nich, we wrześniu wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych znalazło się na poziomie 10,86 mln baryłek dziennie. Oznacza to wzrost o 286 tys. baryłek dziennie w stosunku do wcześniejszego miesiąca. Niemniej, nadal jest to mniejsza produkcja niż „pandemiczny” rekord z lipca, wynoszący 10,97 mln baryłek dziennie.

Wzrost wydobycia ropy w USA to zaskoczenie, bowiem oczekiwano zniżki produkcji ze względu na spadek liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy w tym kraju. Mimo że jest to negatywna informacja dla cen ropy, to obecnie inwestorzy zareagowali na nią w niewielkim stopniu, w obliczu rynkowego optymizmu związanego z nadziejami dotyczącymi szczepionki na Covid-19.

Kontynuacja rozmów OPEC+ przełożona na czwartek - 2

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk