• Odbierz prezent
Cena ropy naftowej WTI czeka na sygnał do przesilenia

Ropa naftowa WTI jest jednym z tych instrumentów, których zakup na obecnych poziomach, wiąże się ze sporym ryzykiem. Oczywiście to rynek zadecyduje, czy dojdzie do kolejnego szarpnięcia w górę, jednak ostatnie 1,5 miesiąca wygląda na wykresie jak faza dystrybucyjna.

Sygnały z zewnątrz

Aby zwiększyć swoje szanse na inwestowanie z sukcesem, warto oprócz interesującego nas instrumentu, obserwować również otoczenie. Wciąż rosnące złoto, które systematycznie wyznacza nowe szczyty kierując się sukcesywnie w kierunku ATH (all time high), bardzo dobra postawa srebra oraz długa konsolidacja bez wybicia nowych maksów na większości głównych indeksów giełdowych, to rynkowe sygnały ostrzegawcze. Nie jest tajemnicą, że w razie korekty lub załamania na rynkach akcji, z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, iż cena ropy naftowej WTI, również przeżywać będzie gorsze czasy.

Cena ropy naftowej – jak wygląda obecna sytuacja?

Choć od dłuższego czasu pozornie nic się nie dzieje, to jednak tak długie utrzymywanie się ceny ropy naftowej WTI w okolicach maksimów, bez wybijania kolejnych szczytów, może być niepokojące. W takich sytuacjach kluczowa jest psychologia. Inwestorzy, którzy liczą na dynamiczne wzrosty mają założenia zarówno co do ceny jak i czasu. Wielu traderów używa stop loss-ów nie tylko wtedy gdy cena porusza się przeciwnie do ich założeń, ale również w sytuacji kiedy mija wyznaczony przez nich termin. Może się okazać, że ropa naftowa WTI zbliża się właśnie do takiego deadline’u. W sytuacji, gdyby inwestorzy faktycznie zaczęli wychodzić ze swoich długich pozycji dlatego, że nic się nie dzieje i widzą lepsze okazje inwestycyjne, wtedy zniżkująca cena ropy naftowej mogłaby zacząć odpalać tradycyjne stop loss-y.

Z punktu widzenia techniki, widzimy klarowne poziomy zarówno wsparć, jak i oporu, jednak bardziej niepokoi trajektoria kursu. Po mocnym ruchu od połowy kwietnia, następnie wzrosty systematycznie wytracały swoją dynamikę, a obecnie notowania od dłuższego czasu przebiegają na podobnych poziomach cenowych. W takich sytuacjach, często kurs się załamuje, dlatego warto pilnować swoich pozycji na ropie naftowej WTI.

 ropa naftowa WTI

Wykres: Cena ropy naftowej WTI (3 miesiące)

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk