• Odbierz prezent
Cena ropy naftowej jest dotknięta wojną handlową? Jak ropa reaguje na eskalację konfliktu?

Wojna handlowa między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi nadal rządzi finansowymi nagłówkami. Wydaje się, że ludzie na całym świecie dyskutują o możliwym wpływie eskalacji wojny na światowe gospodarki. Nietrudno dostrzec, jak walka o taryfy i prawa autorskie, może wpłynąć na waluty, akcje i indeksy, ale biorąc pod uwagę skalę konfliktu, ropa może być kolejną prawdopodobną ofiarą.

Poczekaj… Co wojna handlowa ma wspólnego z ropą naftową?

Wiemy, że surowce nie są pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy myślisz o możliwych implikacjach wojny handlowej USA-Chiny, ale ropa naftowa i jest silnie związana ze stanem światowej gospodarki. Zielone energie mogą, ale nie muszą, obalić ropę naftową od jej panowania w przyszłości, ale na razie ropa pozostaje siłą stojącą za wieloma przemysłami i przedsiębiorstwami.

Gdy globalna gospodarka doświadcza trudności - prawdopodobny wpływ wojny handlowej, między dwiema największymi gospodarkami świata - może wpłynąć na popyt na ropę. I jesteśmy pewni, że nie musimy ci mówić, co się dzieje, gdy popyt na dowolny produkt maleje - cena, przynajmniej w większości przypadków, maleje. Ale nie ma potrzeby dyskusji teoretycznej - wystarczy spojrzeć na to, co ostatnio działo się z cenami ropy.

Wojna handlowa i spadek cen ropy naftowej

Jak zapewne słyszeliście z artykułów prasowych Vestle, na temat ropy naftowej, ropa WTI rozpoczęła rok 2019 r. pozytywnie. W rzeczywistości przez pierwsze kilka miesięcy roku wyglądało to na niezakłócony trend wzrostowy. Zbiegło się to z relatywnym odreagowaniem napięć wojny handlowej. Przez chwilę wydawało się, że administracja Trumpa i Pekin mogą faktycznie zawrzeć układ, ale sytuacja się odwróciła. W kwietniu Huawei Technologies została umieszczona na czarnej liście przez Stany Zjednoczone i chociaż administracja Trumpa twierdziła, że zostało to zrobione w oparciu o założenie, że firma może służyć chińskiemu wywiadowi, prezydent mniej lub bardziej przyznał, że sankcje zostaną zakończone po rozwiązaniu sporu handlowego * .

Jak ropa zareagowała na eskalację? Spójrz na poniższy wykres. Między 24 kwietnia, a 24 maja ceny ropy WTI spadły aż o 13,4%. W rzeczywistości, według Bloomberga, w kwietniu ropa naftowa odnotowała najgorszą tygodniową stratę od początku 2019 r. **.

Rynek reaguje nie tylko na zdarzenia, ale także na niepewność

Być może patrzysz na cenę ropy i zastanawiasz się, co dokładnie się zmieniło. USA i Chiny już od miesięcy wymieniają groźby wojny handlowej, ogłaszając nowe taryfy, a w przypadku prezydenta Trumpa, obawy są szerzone za pośrednictwem tweetów. Należy jednak pamiętać, że czynniki, które poruszają rynek, nie zawsze są faktyczne - ale także psychologiczne.

Konflikt między Chinami, a USA powoduje niepewność na całym rynku, co z kolei może odzwierciedlać cenę wielu zbywalnych instrumentów, w tym ropy.

Czy ropa nadal będzie spadać, a może trend ulegnie zmianie?

To pytanie dotyczy umysłów traderów ropy naftowej, ale ponieważ przyszłość wojny handlowej pozostaje niepewna, nikt nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stany Zjednoczone i Chiny mogą wkrótce osiągnąć porozumienie - ale nawet taka ewentualna transakcja, może być krucha i niemożliwe jest oszacowanie, czy i kiedy oba narody porozumieją się . Dla traderów jedynym rozwiązaniem jest pozostawanie na bieżąco, śledzenie wiadomości o ropie naftowej w Vestle i innych portali informacyjnych oraz inteligentna reakcja na zmiany na rynku.

Czy cena Ropy Naftowej jest dotknięta Wojną Handlową? - 1

Wykres ceny ropy naftowej WTI

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 86.9% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości zawarte w dokumencie nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

Artykuł sponsorowany

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk