• Odbierz prezent
Cena ropy naftowej: gorsze nastroje zalążkiem giełdowej paniki? Luka wzrostowa na kursie złota - mocny początek GOLD

O ile poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był pełen wrażeń, to w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej póki co poruszają się w wąskiej konsolidacji. Cena ropy gatunku WTI oscyluje w okolicach 72 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej poziomu 74 USD za baryłkę.

Miłym zaskoczeniem dla inwestorów wczoraj był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API, American Petroleum Institute),

który podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,73 mln baryłek. Była to znacznie większa zniżka niż oczekiwano – spodziewano się spadku o około 3 mln baryłek. Jednocześnie, wyraźnie zniżkowały zapasy benzyny, bo o 6,2 mln baryłek, natomiast zapasy destylatów spadły o 1,9 mln baryłek.

Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawi Departament Energii – publikacja o 16:30. Z pewnością oczekiwania będą duże po danych API, ale potwierdzenie istotnego spadku zapasów ropy, benzyny i destylatów wsparłoby kupujących na rynku ropy.

Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

O ile na razie dane dotyczące zapasów paliw sprzyjają zwyżkom cen ropy,

to cieniem na notowaniach tego surowca kładą się niepewne perspektywy związane z globalnym popytem na paliwa. Wynika to z rozprzestrzeniającej się kolejnej fali pandemii i zagrożenia powrotem restrykcji w wielu krajach świata (już powróciły one w dużym zakresie w Azji i Oceanii).

Na razie jednak rynek ropy naftowej jest daleki od paniki

MFW podtrzymał swoją prognozę tegorocznego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie o 6%, podwyższając prognozy dla popytu w USA, ale jednocześnie obniżając prognozy dla krajów Azji, borykających się z największą liczbą zakażeń.

Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Dzień pod znakiem wyczekiwania na Fed

Notowania złota dzisiaj mocno rozpoczęły dzień – sesja rozpoczęła się od luki wzrostowej, a ceny złota powróciły wyraźnie ponad poziom 1800 USD za uncję. W dużej mierze ten ruch wynika z sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, który w pierwszej połowie tego tygodnia delikatnie się osłabia.

Niemniej, inwestorzy zdają sobie sprawę z tego,

że obecne ruchy notowań, zarówno USD, jak i złota, należy traktować z dystansem – ponieważ dzisiejsza sesja będzie upływała na wyczekiwaniu na komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej. Mają one pojawić się dopiero około godziny 20:30 – do tego czasu na rynku z pewnością będzie pojawiać się wiele spekulacji na temat możliwej retoryki Fed.

Na razie wiele wskazuje na to,

że Fed podtrzyma swoją gotowość do stopniowego wycofywania się z ultraluźnej polityki monetarnej – ale jednocześnie może wyrazić zaniepokojenie kolejną falą pandemii i wstrzyma się przez wskazywaniem konkretnych dat. O ile w ostatnim czasie Fed stosował raczej jastrzębią retorykę, to tym razem inwestorzy zaczynają wyceniać już ewentualny skłon w kierunku ostrożniejszego podejścia.

Jeśli faktycznie zobaczymy bardziej gołębi komunikat ze strony Fed, to może być on pretekstem do głębszej korekty spadkowej na dolarze, a to oznaczałoby możliwość powrotu cen złota do wyraźniejszych zwyżek.

Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk