• Odbierz prezent
Cena ropy naftowej (BRENT/WTI) zniżkuje! Notowania kukurydzy - słabe prognozy dla Corn
Z artykułu dowiesz się:

  • o notowaniach cen ropy naftowej,
  • jak formuje sie sytaucja na wykresie Corn.

Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o około 1,5%, niwelując wzrosty ze środowej sesji. Tymczasem dzisiaj rano cena ropy tkwi w konsolidacji w okolicach wczorajszego zamknięcia. Poranek jest spokojny, taka zresztą może być cała dzisiejsza sesja ze względu na obniżoną aktywność amerykańskich inwestorów po wczorajszym Dniu Dziękczynienia. Obecnie w centrum uwagi inwestorów pozostaje kwestia porozumienia naftowego. Już w poniedziałek i wtorek będą miały miejsce rozmowy przedstawicieli krajów OPEC+, podczas których zapadnie decyzja w sprawie kształtu porozumienia w I kw. 2021 r. Bazowy scenariusz zakłada, że zachowane zostaną dotychczasowe wielkości cięć produkcji ropy naftowej – taka decyzja jest już uwzględniona w cenach przez inwestorów, więc nie powinna ona istotnie przełożyć się na notowania ropy, a nawet może sprzyjać spadkom notowań na zasadzie „kupowania plotek i sprzedawania faktów”.

OPEC+ i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

A co z popytem na ropę naftową? Tu oczy inwestorów zwrócone są na Chiny. Państwo Środka kupowało w tym roku ogromne ilości ropy naftowej po dynamicznych spadkach cen tego surowca w marcu i kwietniu. Obecnie jednak zakupowe szaleństwo się zmniejszyło, ponieważ Chiny powiększyły swoje zapasy ropy, a ceny już nie są tak atrakcyjne jak kilka miesięcy temu.

Wiele wskazuje na to, że Chiny nie zrealizują także obietnic zawartych w porozumieniu handlowym I fazy ze Stanami Zjednoczonymi. Agencja Reuters wylicza, że import amerykańskiej ropy do Chin dotychczas w tym roku wyniósł zaledwie jedną czwartą wielkości założonej w porozumieniu I fazy, więc szansa na domknięcie luki do końca roku jest minimalna. Trudno się temu jednak dziwić, bowiem założenia dotyczące importu ropy naftowej z USA do Chin były wyjątkowo ambitne i już na początku roku mało kto wierzył w ich realizację.

OPEC+ i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA - Obniżone prognozy produkcji kukurydzy na świecie

Święto Dziękczynienia przyniosło przerwę w handlu na rynkach zbóż, a cała druga połowa bieżącego tygodnia prawdopodobnie przyniesie wyjątkowo niską aktywność inwestorów.

Niemniej, wczoraj ciekawe informacje z rynku kukurydzy zaprezentowała Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC). IGC obniżyła prognozy produkcji kukurydzy w sezonie 2020/2021 o 10 mln ton do 1,146 mld ton ze względu na perspektywy mniejszej produkcji w USA, Unii Europejskiej oraz Ukrainie.

Jednocześnie, rada zwiększyła znacząco prognozę importu kukurydzy do Chin w sezonie 2020/2021. Ma on wynieść 16 mln ton, a nie jak wcześniej prognozowano, 8 mln ton. Ta zmiana oczekiwań jednak nie dziwi, biorąc pod uwagę szczególne okoliczności w tym roku – czyli przede wszystkim nacisk Chin na zwiększanie swoich zapasów zbóż.

Komunikaty dotyczące sytuacji na rynku kukurydzy sprzyjały w ostatnim czasie zwyżkom cen tego zboża. Warto mieć jednak na uwadze to, że wzrosty w ostatnich tygodniach miały już w dużej mierze charakter spekulacyjny, co zwiększa ryzyko korekty.

OPEC+ i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk