• Odbierz prezent
Cena ropy naftowej BRENT osuwa się w dół po pobiciu tegorocznego maksimum
fot. freepik.com

Notowania Brenta docierają w pobliże 96 USD/b ustanawiając tegoroczny rekord, realizacja zysków sprowadza ceny surowca poniżej 93 USD/b. W drugiej dekadzie miesiąca notowania surowca wróciły do zapoczątkowanego na przełomie sierpnia i września trendu wzrostowego, codziennie poprawiając tegoroczny rekord. 19 września ceny ropy Brent dotarły do 95,96 USD/b; skok od ostatniego dołka 81,94 USD/b z 23 sierpnia przekroczył 17%.

 

W trakcie kolejnej sesji, jeszcze przed decyzją Fed, część inwestorów prawdopodobnie zrealizowała zyski i notowania surowca obsunęły się poniżej 93 USD/b. Rozgrzany rynek (RSI grubo powyżej 70 pkt) mogła schłodzić wypowiedź saudyjskiego ministra energii, księcia Abdulaziz bin Salmana, który na branżowej konferencji stwierdził m.in, że popyt w Chinach wciąż cechuje niepewność, a sytuacja „nie jest jeszcze zła”. Przed zejściem z tegorocznego szczytu backwardation w tenorze 1M-7M przekroczyło 7 USD/b i było najgłębsze od listopada 2022 roku. Bardziej powściągliwe zachowanie spreadu Dated Brent–1M może jednak oznaczać, że rynek nie obawia się pokaźnego, natychmiastowego niedoboru surowca.

Cena ropy naftowej BRENT osuwa się w dół po pobiciu tegorocznego maksimum  - 1

 

Napięty rynek surowca – EIA podnosi prognozę średniej ceny Brenta w Q4’23 do 93 USD/b, w 2024 roku przewiduje 88 USD/b. W ocenie Amerykańskiego Departamentu Energii (EIA) spadek globalnych zapasów zwolni z 600 tys. b/d w Q3’23 do 200 tys. b/d w Q4’23. Międzynarodowa Agencja Energetyczna i OPEC, zgodnie z najnowszymi raportami, również przewidują deficyt surowca w dalszej części roku. Prognoza EIA średniej ceny Brenta w Q4’23, opublikowana po wrześniowych decyzjach Arabii Saudyjskiej i Rosji o zmniejszeniu podaży, została podniesiona o 7 USD m/m do 93 USD/b. Zdaniem agencji średnia cena ropy w 2024 roku spadnie do 88 USD/b wraz z odbudową zapasów. Fundamenty rynkowe osłabi spowolnienie wzrostu globalnego popytu na surowiec, zwiększona podaż ze strony państw spoza OPEC oraz zakończenie przez Arabię Saudyjską uznaniowych cięć wydobycia.

 

Zobacz także: Fed ostudził nastroje na rynku! Notowania kluczowych spółek w dół

 

Gracze rynkowi spodziewają się wzrostów cen Brenta powyżej 100 USD/b jeszcze w 2023 roku, przyszłorocznych notowań w przedziale 80-105 USD/b. Niektórzy gracze rynkowi spodziewają się jeszcze w 2023 roku wzrostu notowań benchmarku powyżej 100 USD/b w związku z silnym ożywieniem popytu na surowiec przy obniżonej podaży. Według bardziej stonowanych opinii z Wall Street, poziom 100 USD/b może zostać osiągnięty w perspektywie 12M (rewizja z 93 USD/b), zaś notowania Brenta będą w 2024 roku oscylowały w przedziale 80-105 USD/b. Ewentualny wzrost podaży amerykańskiej ropy łupkowej, wolne moce przerobowe OPEC i nowe, międzynarodowe projekty offshore ograniczą potencjał aprecjacyjny, zaś solidny wzrost popytu (zwłaszcza w Azji) oraz łagodne lądowanie większości światowych gospodarek zapewnią cenom wsparcie.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk