• Odbierz prezent
Cena ropy nadal spada

Ropa naftowa straciła już 25% wartości od szczytów z początku października, pytanie gdzie jest dno tych spadków. Węgrzy utrzymali stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

 

Kolejne spadki na ropie

Wczorajszy dzień to kolejne gwałtowne obsunięcie się cen ropy. Czynniki, które miały podbijać jej cenę do poziomu 80 dolarów tracą na znaczeniu. Surowiec, który jeszcze na początku października kosztował 86 dolarów spadł obecnie do 63. Sankcje na Iran okazały się nieskuteczne, bo wielu dużych importerów otrzymało możliwość dalszych zakupów przez pół roku. Posiedzenia OPEC są delikatnie mówiąc nieskuteczne. Również globalny wzrost popytu, który miał ciągnąć w górę ceny czarnego złota jakoś nie jest tak duży jak sądzono. Wczorajsze spadki zatrzymały dopiero dane o tygodniowej zmianie zapasów paliw, które zamiast rosnąć spadły. Co ciekawe pomimo wyraźnych spadków cen ropy rubel trzyma się wyjątkowo dobrze i nie podąża za czarnym złotem w dół.

Czytaj także: Niestabilna cena ropy w USA - we wtorek spadek o 6,6%, w środę wzrost o 1,5%.

Ropa w USA drożeje w środę o 1,5 proc., po spadku notowań we wtorek o ponad 6 proc. W USA niespodziewanie spadły zapasy ropy. Na rynkach są wątpliwości, czy OPEC obniży dostawy surowca - podają maklerzy.Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku.. Czytaj
Niestabilna cena ropy w USA - we wtorek spadek o 6,6%, w środę wzrost o 1,5%.

 

Węgrzy znów utrzymali stopy procentowe

Pomimo najwyższej od 2014 roku inflacji Bank Centralny Węgier nie podniósł stóp procentowych. Jest to o tyle dziwna sytuacja, że stopy procentowe są niższe o 0,6% niż w Polsce, a inflacja osiągnęła już 3,8% i jest w wyraźnym trendzie wzrostowym. Z drugiej strony patrząc na to co się dzieje obecnie na rynku ropy naftowej można spodziewać się, że koszty transportu będące ważnym czynnikiem nie będą rosły w najbliższych miesiącach. Należy również pamiętać, że bank centralny Węgier jest pod silnym wpływem partii rządzącej, która nie jest zainteresowana wzrostem stóp procentowych bo może to spowolnić i tak dość wolny wzrost PKB.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - zamówienia na dobra,

16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan,

16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

 


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk