• Odbierz prezent
Cena ropy na przełomie 2018 i 2019 pozostaje rozchwiana. Cena gazu w tym samym okresie runęła w dół. A jak wypadło złoto, srebro, kawa i kakao?

Przełom 2018 i 2019 roku to czas podsumowań. Na rynkach surowców nie są one szczególnie optymistyczne – notowania większości surowców i towarów zakończyły poprzedni rok na minusach.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

 

Wzrosty były nieliczne i dotyczyły głównie sektora towarów rolnych

Jak zakończył się poprzedni rok dla poszczególnych grup surowcowych? W przypadku surowców energetycznych zdecydowanie dominowała strona podażowa. Notowania ropy naftowej gatunku Brent zniżkowały w skali całego minionego roku o niemal 20%, natomiast ceny amerykańskiej ropy naftowej WTI zniżkowały o prawie 25%. Za tak słaby wynik odpowiadała przede wszystkim sytuacja w ostatnim kwartale: notowania ropy naftowej rozpoczęły dynamiczny zjazd w dół wraz z początkiem października i na przełomie lat 2018 i 2019 pozostają rozchwiane.

Z kolei na rynku gazu ziemnego

w Stanach Zjednoczonych większość minionego roku przebiegała spokojnie. Silne wzrosty były obserwowane dopiero w listopadzie, jednak już w grudniu nastroje na tym rynku się diametralnie zmieniły i notowania gazu runęły w dół. W rezultacie, ceny gazu ziemnego zakończyły cały miniony rok neutralnie.

Sytuacja na rynkach metali przemysłowych była w minionym roku dynamiczna, jednak strona podażowa przeważała na rynkach większości metali. Notowania miedzi zakończyły miniony rok na około 17-procentowym minusie. Kilkunastoprocentowe zniżki dotyczyły cen rudy żelaza, aluminium oraz niklu, natomiast wyjątkowo słabo poradził sobie cynk, który został przeceniony o około 25% w poprzednim roku.

Na rynkach metali szlachetnych

sytuacja w minionym roku nie była dramatyczna, jednak o optymizmie nie było mowy. Notowania złota, srebra oraz platyny zakończyły cały miniony rok na minusach (jednak w przypadku złota była to zniżka symboliczna, a w przypadku srebra i platyny już większa, odpowiednio o 9% oraz 14%). Wzrost zaliczyły jedynie ceny palladu i był on spory, bo ponad 18-procentowy.

Na rynkach towarów rolnych

nastroje inwestorów były bardzo zróżnicowane. Nieźle poradziły sobie notowania grupy zbóż i roślin oleistych. Na ich tle wybijała się pszenica, która w poprzednim roku podrożała o około 20%. Na plusie cały rok zakończyły także notowania kukurydzy, które zwyżkowały o około 7%. Przecena dotyczyła jedynie cen soi, które były jednym z głównych ofiar konfliktu handlowego USA i Chin – w tym przypadku przecena wyniosła jednak nieco ponad 6%. Żadna grupa towarów nie okazała się jednak tak zróżnicowana pod kątem bilansu całego minionego roku, jak grupa soft commodities.

To właśnie w niej znajdował się lider wzrostów na szerokich rynkach towarowych – czyli kakao. Notowania kakao wzrosły w minionym roku o niemal 30%, deklasując pozostałe surowce i towary. Niemniej, kakao było jedynie chlubnym wyjątkiem pośród spadających cen pozostałych towarów z grupy soft commodities.

Negatywnie wyróżniała się kawa,

która została przeceniona o 20% i tym samym znalazła się w gronie najgorzej radzących sobie surowców i towarów w 2018 roku. Niemal równie słabo wypadł poprzedni rok na rynku cukru, którego ceny również straciły w poprzednim roku prawie 20%. Na minusie zakończyły 2018 rok także ceny bawełny w Stanach Zjednoczonych, które spadły o około 8%.

Podsumowując, poprzedni rok na rynkach surowców i towarów można zaliczyć do spadkowych.

Potwierdza to popularny indeks surowcowy, CRB, który rozpoczął miniony rok w okolicach 195 pkt., natomiast zakończył go przy poziomie 170 pkt. To niemal 13-procentowa zniżka w skali całego roku. Co czeka surowce w 2019 roku? Z pewnością przeceny z 2018 roku tworzą pole do odreagowania wzrostowego, jednak przed rynkami surowców stoi kilka ważnych wyzwań. Kluczowym zagrożeniem dla wzrostowego scenariusza są obawy o spowolnienie w całej globalnej gospodarce, które może negatywnie przełożyć się na popyt na surowce.

Nota prawna

Notowania: GAZ ZIEMNY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NATGASUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk