• Odbierz prezent
Cena ropy już tylko po 64 dolary za baryłkę -WTI. Cena soi prawie po 9 dolarów za buszel!

W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważa strona podażowa. Notowania amerykańskiego surowca gatunku WTI poruszają się dzisiaj rano poniżej poziomu 64 USD za baryłkę, z kolei cena europejskiej ropy Brent oscyluje w okolicach 73 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej ustabilizowały się, a wręcz próbują delikatnie odreagować ze względu na nadzieje na porozumienie USA i Chin w kwestii wojny handlowej. Niemniej, sprzedającym na rynku tego surowca sprzyja kilka czynników.

Przede wszystkim, pojawiają się informacje o większej podaży ropy naftowej na świecie. Rosyjska produkcja w październiku wzrosła do rekordowego poziomu 11,41 mln baryłek dziennie. W Stanach Zjednoczonych produkcja ustabilizowała się na poziomie przekraczającym 11 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska w poprzednim miesiącu wydobywała około 10,65 mln baryłek dziennie, a według danych agencji Reuters, w całym kartelu OPEC produkcja ropy w październiku wzrosła do poziomu 33,31 mln baryłek dziennie

a to jest najwyższy poziom od grudnia 2016 roku

Wykres ceny ropy WTI na interwale dziennym
Wykres ceny ropy WTI na interwale dziennym

Kolejną kwestią negatywnie wpływającą na ceny ropy naftowej jest rosnące prawdopodobieństwo wyłączenia z amerykańskich sankcji narzuconych na Iran kilku azjatyckich krajów. Na możliwość importu określonej, ograniczonej ilości irańskiej ropy naftowej liczą takie kraje jak Chiny, Indie, Korea Południowa oraz Japonia, czyli w praktyce głównie dotychczasowi importerzy surowca z Iranu. Możliwe, że USA zgodzą się, przynajmniej na razie, jedynie na czasowe wyłączenia z sankcji, ale już sam ten fakt wystarczy, aby uczestnicy globalnego rynku ropy odetchnęli z ulgą – zwłaszcza że dotychczasowa retoryka administracji Trumpa była w tej kwestii bardziej zdecydowana.

Wykres ceny ropy Brent na interwale dziennym
Wykres ceny ropy Brent na interwale dziennym

Cena soi w USA w górę na skutek nadziei na zakończenie konfliktu USA i Chin

Bieżący tydzień przyniósł dynamiczne odbicie w górę notowań soi w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze wczoraj rano cena tego surowca w USA nie przekraczała poziomu 8,50 USD za buszel, zaś obecnie przekracza 8,90 USD za buszel, przystępując do ataku na barierę 9 USD za buszel.

Nagły optymizm, który pojawił się na rynku soi w Stanach Zjednoczonych, wynikał z doniesień o możliwym złagodzeniu, a nawet dążeniu do zakończenia sporu handlowej USA i Chin. Wczoraj miała miejsce rozmowa przywódców tych państw, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, którą prezydent USA ocenił jako „bardzo dobrą”. Nie oznacza to na razie żadnych konkretnych działań, ale same złagodzenie relacji pomiędzy tymi globalnymi potęgami gospodarczymi rozbudziło pewne nadzieje.

Wykres ceny soi w USA na interwale dziennym
Wykres ceny soi w USA na interwale dziennym

Stany Zjednoczone to – obok Brazylii – kluczowy eksporter soi na świecie, natomiast Chiny są dominującym importerem tego surowca. Z tej przyczyny wysokie cła narzucone na import amerykańskiej soi do Chin przyczyniły się do wyraźnych przecen soi w USA. Tocząca się wojna handlowa USA i Chin pozostaje też głównym czynnikiem utrzymującym ceny soi na relatywnie niskich poziomach. To oznacza, że jakiekolwiek informacje o szansach na porozumienie obu krajów będą wspierały notowania soi w USA.

Nota prawna

Notowania: SOJA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZS1!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk