Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,20%
CHF / PLN4,42-0,21%
GBP / PLN5,03-0,28%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy już tylko po 64 dolary za baryłkę -WTI. Cena soi prawie po 9 dolarów za buszel!

Dorota Sierakowska | 12:26 02 listopad 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważa strona podażowa. Notowania amerykańskiego surowca gatunku WTI poruszają się dzisiaj rano poniżej poziomu 64 USD za baryłkę, z kolei cena europejskiej ropy Brent oscyluje w okolicach 73 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej ustabilizowały się, a wręcz próbują delikatnie odreagować ze względu na nadzieje na porozumienie USA i Chin w kwestii wojny handlowej. Niemniej, sprzedającym na rynku tego surowca sprzyja kilka czynników.

Przede wszystkim, pojawiają się informacje o większej podaży ropy naftowej na świecie. Rosyjska produkcja w październiku wzrosła do rekordowego poziomu 11,41 mln baryłek dziennie. W Stanach Zjednoczonych produkcja ustabilizowała się na poziomie przekraczającym 11 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska w poprzednim miesiącu wydobywała około 10,65 mln baryłek dziennie, a według danych agencji Reuters, w całym kartelu OPEC produkcja ropy w październiku wzrosła do poziomu 33,31 mln baryłek dziennie

a to jest najwyższy poziom od grudnia 2016 roku

Wykres ceny ropy WTI na interwale dziennym

Wykres ceny ropy WTI na interwale dziennym

Wykres ceny ropy WTI na interwale dziennym

Kolejną kwestią negatywnie wpływającą na ceny ropy naftowej jest rosnące prawdopodobieństwo wyłączenia z amerykańskich sankcji narzuconych na Iran kilku azjatyckich krajów. Na możliwość importu określonej, ograniczonej ilości irańskiej ropy naftowej liczą takie kraje jak Chiny, Indie, Korea Południowa oraz Japonia, czyli w praktyce głównie dotychczasowi importerzy surowca z Iranu. Możliwe, że USA zgodzą się, przynajmniej na razie, jedynie na czasowe wyłączenia z sankcji, ale już sam ten fakt wystarczy, aby uczestnicy globalnego rynku ropy odetchnęli z ulgą – zwłaszcza że dotychczasowa retoryka administracji Trumpa była w tej kwestii bardziej zdecydowana.

Reklama

Wykres ceny ropy Brent na interwale dziennym

Wykres ceny ropy Brent na interwale dziennym

Wykres ceny ropy Brent na interwale dziennym

Cena soi w USA w górę na skutek nadziei na zakończenie konfliktu USA i Chin

Bieżący tydzień przyniósł dynamiczne odbicie w górę notowań soi w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze wczoraj rano cena tego surowca w USA nie przekraczała poziomu 8,50 USD za buszel, zaś obecnie przekracza 8,90 USD za buszel, przystępując do ataku na barierę 9 USD za buszel.

Nagły optymizm, który pojawił się na rynku soi w Stanach Zjednoczonych, wynikał z doniesień o możliwym złagodzeniu, a nawet dążeniu do zakończenia sporu handlowej USA i Chin. Wczoraj miała miejsce rozmowa przywódców tych państw, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, którą prezydent USA ocenił jako „bardzo dobrą”. Nie oznacza to na razie żadnych konkretnych działań, ale same złagodzenie relacji pomiędzy tymi globalnymi potęgami gospodarczymi rozbudziło pewne nadzieje.

Wykres ceny soi w USA na interwale dziennym

Wykres ceny soi w USA na interwale dziennym

Wykres ceny soi w USA na interwale dziennym

Stany Zjednoczone to – obok Brazylii – kluczowy eksporter soi na świecie, natomiast Chiny są dominującym importerem tego surowca. Z tej przyczyny wysokie cła narzucone na import amerykańskiej soi do Chin przyczyniły się do wyraźnych przecen soi w USA. Tocząca się wojna handlowa USA i Chin pozostaje też głównym czynnikiem utrzymującym ceny soi na relatywnie niskich poziomach. To oznacza, że jakiekolwiek informacje o szansach na porozumienie obu krajów będą wspierały notowania soi w USA.

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej