• Odbierz prezent
Cena ropy Brent powyżej 62 dolarów USD. Napięcia na linii USA-Iran nadal widoczne na rynku ropy

Po kilku sesjach dynamicznych spadków notowania ropy naftowej wyhamowały zniżkę. Dzisiaj ceny ropy poruszają się delikatnie w górę – notowania ropy WTI pozostają jednak poniżej poziomu 56 dolarów USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent stabilizuje się powyżej dolarów 62 USD za baryłkę.

W pewnym stopniu do zatrzymania zniżek notowań ropy naftowej

przyczyniły się informacje o spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek nie przekroczył on oczekiwań. Ponadto, wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej są informacje o kolejnych amerykańskich sankcjach na firmy utrzymujące kontakty z Iranem.

Napięcia na linii USA-Iran nadal widoczne na rynku ropy - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wczoraj ze strony amerykańskiej administracji pojawiły się komunikaty o narzuceniu sankcji przez USA na dwie spółki z Hongkongu, jedną z Szanghaju oraz jedną z Dubaju – wszystkie one miały prowadzić interesy z National Iranian Oil Company (NIOC). To element wywierania na gospodarkę Iranu jak największej presji.

Niemniej, warto mieć na uwadze fakt, że w ostatnim czasie relacje na linii USA-Iran zeszły na dalszy plan, zwłaszcza że – przynajmniej na jakiś czas – oddalone zostało widmo konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Tymczasem większy wpływ na ceny ropy naftowej – i to negatywny wpływ – mają obecnie obawy o popyt ze strony Chin w obliczu rozprzestrzeniającego się tam koronawirusa i związanymi z nim problemami lokalnej gospodarki.

Napięcia na linii USA-Iran nadal widoczne na rynku ropy - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Cena miedzi na drodze do znaczącej tygodniowej zniżki.

W bieżącym tygodniu na wykresie miedzi zdecydowanie przeważa strona podażowa. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych obecnie oscyluje w okolicach 2,72 USD za funt i jest najniższa od 1,5 miesiąca. Jeśli dzisiaj nie dojdzie do istotnego odbicia notowań miedzi w górę – a na razie na to się nie zanosi – to ceny tego metalu mogą zakończyć ten tydzień największą zniżką od 17 miesięcy.

Główną przyczyną presji na spadek notowań miedzi są obawy o sytuację gospodarczą w Chinach. Groźny koronawirus zbiera coraz większe żniwo, nie tylko pod kątem zdrowia i życia ludzie, lecz także chińskiej gospodarki. Epidemia negatywnie wpłynęła na sektor turystyczny, transportowy i handlowy.

Chiny to dominujący globalny importer miedzi i kraj generujący największy popyt na ten metal na świecie. Z tej przyczyny, sytuacja w Chinach ma istotny wpływ na ceny miedzi.

Napięcia na linii USA-Iran nadal widoczne na rynku ropy - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk