• Odbierz prezent
Cena ropy Brent powyżej 60 dolarów za baryłkę. Notowania gazu ziemnego spadły do około 2,85 USD za mln BTU

Pod koniec bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Nie jest to zaskoczenie, bowiem ruch ten można potraktować jako korektę po dynamicznych i długotrwałych zwyżkach. Cena ropy Brent nadal zresztą utrzymuje się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, zaś notowania ropy WTI oscylują w rejonie 57,40-57,50 USD za baryłkę.

 

Wczoraj swoje wnioski, dotyczące sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej, przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA, International Energy Agency)

Instytucja ta podała, że na razie nadal na światowym rynku ropy podaż przeważa nad popytem, jednak sytuacja stopniowo będzie zmierzać w stronę zrównoważenia popytu i podaży. IEA prognozuje, że postęp w podawaniu szczepionek będzie prowadził do znoszenia restrykcji i opanowywania sytuacji pandemicznej, a to z kolei przełoży się na stopniowy wzrost popytu. W rezultacie, IEA oczekuje, że globalne zapasy ropy naftowej będą topnieć, a przyspieszenie spadku zapasów oczekiwane jest głównie w drugiej połowie bieżącego roku.

MAE: 2021 rokiem powracania rynku ropy do równowagi.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Zmiany przełożą się na produkcję ropy naftowej

Na razie wydobycie ropy jest obniżone ze względu na funkcjonujące porozumienie naftowe OPEC+, jak również zmiany w amerykańskiej branży łupkowej, które przyniosły znaczący spadek liczby funkcjonujących wiertni. Niemniej, jeśli ceny ropy naftowej będą rosnąć, a popyt się zwiększać, to producenci z pewnością będą dążyć do zwiększania wydobycia tego surowca.

Równowaga na rynku ropy nafotwej?

W rezultacie, 2021 rok może być czasem powolnego, ale stopniowego powrotu rynku ropy naftowej do równowagi. Wiele jednak zależeć będzie od tempa dystrybucji szczepionek i znoszenia restrykcji dotyczących przemieszczania się, wywołanych pandemią.

MAE: 2021 rokiem powracania rynku ropy do równowagi.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Poziom 3 USD za mln BTU nadal ważnym oporem na rynku gazu

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych już na początku lutego dotarły do okolic 3 USD za mln BTU. Ta psychologiczna bariera okazała się jednak skutecznym poziomem oporu aż do teraz. Wczoraj ceny gazu ziemnego w USA po raz kolejny ją naruszyły – ale po raz kolejny spotkały się z reakcją sprzedających. W rezultacie, notowania gazu spadły i dzisiaj rano poruszają się w rejonie 2,85 USD za mln BTU.

 

Wczoraj negatywnym akcentem na rynku gazu ziemnego okazał się raport Departamentu Energii USA

Instytucja ta podała swoje cotygodniowe wyliczenia dotyczące zapasów gazu w tym kraju. Według departamentu, w poprzednim tygodniu zapasy gazu w USA spadły o 171 mld stóp sześciennych, podczas gdy oczekiwano większego spadku, o około 175 mld stóp sześciennych.

Niższe zapasy gazu ziemnego

W rezultacie, zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych znalazły się na poziomie 2,516 bln stóp sześciennych, czyli na odrobinę niższym (o 9 mld stóp sześciennych) poziomie niż rok temu, ale o 152 mld stóp sześciennych wyższym poziomie niż 5-letnia średnia dla tego okresu w roku.

MAE: 2021 rokiem powracania rynku ropy do równowagi.  - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk