• Sklep
  • Odbierz prezent
easyMarkets
Z artykułu dowiesz się:

- Co o rynku ropy sądzi szef Międzynarodowej Agencji Energii
- Jak wyglądać mogą kolejne ceny ropy
- Czego potrzeba na tym rynku

Szef Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Fatih Birol powiedział, że ceny ropy naftowej osiągnęły już swoje dno. Stwierdził on również, że wygląd globalnej gospodarki nie powinien powodować obecnie u inwestorów, żadnych większych obaw.

 

W ostatnim czasie, ceny ropy przebiły poziomy lokalnych maksimów osiągniętych w 2016 roku. Notowania ropy Brent osiągnęły poziom 48.50$ za baryłkę z powodu wzrostu optymizmu, że światowa nadpodaż oleju może zmniejszyć się. To, w połączeniu ze słabszym dolarem, pomogło wyciągnąć kontrakty futures na ropę o ponad 20$ za baryłkę, od poziomów dwunastoletnich dołków, które znajdowały się poniżej 30$ za baryłkę.

 

Przewidywany w tym roku, spadek produkcji w krajach spoza kartelu OPEC w wysokości ponad 700.000 baryłek dziennie i przestoje produkcyjne w takich państwach jak Nigeria i Kuwejt, mogą spowodować kolejny rajd, według słów Birol’a, które wypowiedział Reuters'owi w kuluarach spotkania grupy siedmiu ministrów energii w Kitakyushu, w południowo-zachodniej części Japonii.

 

"Wierzymy, że w przypadku normalnych warunków rynkowych pod koniec tego roku, a najpóźniej 2017 roku, rynki osiągną równowagę."

 

Potrzeba wzrostu inwestycji

 

Birol powiedział także, że ma nadzieję na odbicie w wielkości inwestycji wydobywczych ropy naftowej w przyszłym roku, po ponad 40 procentowym spadku tychże inwestycji w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak przewiduje, produkcja dla krajów spoza OPEC może spaść o więcej niż 700.000 baryłek dziennie w tym roku i będzie to największy spadek od około 20 lat.

 

"Co chcielibyśmy zobaczyć? Po dużym spadku wartości inwestycji w latach 2015 i 2016, potrzebujemy odbicia w inwestycjach (w 2017 roku) oraz doprowadzenia ich do poziomu 600 miliardów $" - powiedział.

 

Birol podkreślił, że trzeci rok z rzędu spadek inwestycji byłby problematyczny dla rynku ropy, gdyż mogłoby to spowodować skoki cen ropy naftowej i zwiększyć niestabilność, która nie byłaby dobra dla konsumentów.

 

Przewidywana przyszłość na rynku ropy

 

Globalny popyt na ropę wzrośnie o 1,2 miliona baryłek dziennie w tym roku, a to wyrówna światowe zapasy ropy i spowoduje kolejne umocnienie jej ceny.

 

Birol powiedział także, że mimo ostatnich wzrostów cen ropy naftowej, powinno upłynąć trochę czasu, zanim odwrócony zostanie kierunek spadku w produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. "To będzie zależało głównie od tego, jak wysoki poziom uzyska cena i jak długo ten poziom zostanie utrzymany".

 

"Nasza analiza pokazuje, że cena ropy musi osiągnąć poziom od 60 - 65 $ za baryłkę, aby odwrócić obecny trend dla oleju łupkowego, a to również wymaga trochę czasu, ponieważ jest tam dużo pracy do zrobienia. Uważamy, że minimalnym okresem jest tutaj czas jednego roku, aby dokonać niezbędnej zmiany w tej tendencji."

 

Źródło: Bloomberg


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk