• Odbierz prezent
Cena mięsa w Polsce. Czy zakaz uboju rytualnego wpłynie na spadek cen mięsa w Polsce?
fot. freepik.com

Jeżeli sądzimy że w prostej kalkulacji zakaz uboju rytualnego wpłynie na spadek cen mięsa w Polsce to obawiam się że tak nie będzie. Ubój rytualny to głownie sprzedaż eksportowa i na dodatek certyfikowana. Tak naprawdę takie mięso jest droższe z powodu procesu oraz certyfikacji co generuje dodatkowe koszty, a jednocześnie ogranicza konkurencję, bo nie każdy może dostarczyć taki towar czy usługę.

Trzeba mieć również zrozumienie że w tradycji dotyczącej uboju rytualnego są pewne zasady, których nie może naruszać. Firma zajmująca się dostarczaniem takich produktów. Nie może się dziś przestawić na inną produkcję aby za 3-6 miesięcy ponownie wrócić do uboju rytualnego kiedy np. przepisy ulegną zmianie.

Polski rynek uboju rytualnego to raczej margines sprzedaży tych firm. Spodziewałbym się raczej tego że ubojnie przeniosą się do krajów w których taki ubój jest nadal praktykowany co oznacza odpływ kapitału, inwestycji oraz utratę miejsc pracy. Choć nie jestem zwolennikiem takich praktyk, to uważam że polityka nie powinna mieszać się do biznesu w takich kwestiach jak rodzaj stosowanej metody uboju, szczególnie kiedy przeżywamy i tak głęboki globalny kryzys. Każde kolejne ograniczenia ingerujące w gospodarkę wpływają negatywnie nie tylko na firmy których bezpośrednio dotyczą, ale na większą część podmiotów współpracujących z daną branżą ponieważ są to naczynia połączone.

Jeżeli chodzi o zaspokojenie potrzeb biznesu oraz ludzi wrażliwych na cierpienia zwierząt to raczej starałbym się o cywilizowanie procesu chowu, transportu i uboju aby te procesy były jak najmniej stresujące dla zwierząt, które w moim odczuciu jednak taki stres odczuwają. Trudno jest pogodzić rozbieżne cele, ale polityka to sztuka konsensusu i takich rozwiązań bym poszukiwał. Ponieważ jestem zwolennikiem zdrowego odżywiania to uważam że powinno się zakazać stosowania sztucznych nawozów oraz szkodliwych środków ochrony roślin i żywności modyfikowanej ekonomicznie. Tylko w jaki sposób mielibyśmy wykarmić wszystkich ludzi?

Skrajności nie mają możliwości zaspokojenia roszczeń wszystkich grup dlatego tak ważny jest wcześniej wspomniany konsensus i znalezienie takowego będzie z pożytkiem dla wszystkich grup tego sporu i dla samych zwierząt.


Sebastian Sadowski-Romanov

Prezes Zarządu ITRO Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności importowo-eksportowej w sektorze MŚP na rynku międzynarodowym – Unii Europejskiej, Unii Celnej, Chin i USA –bezpośrednio jako przedsiębiorca i jako konsultant (43 l.).

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk