• Odbierz prezent
Cena miedzi powyżej 6 tysięcy dolarów za tonę

Strona popytowa na rynku miedzi pozostaje silna. Cena kontraktów na ten metal na londyńskiej LME obecnie przekracza już poziom 6000 USD za tonę (oscyluje w okolicach 6020 USD za tonę). To imponujący wynik, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w drugiej połowie marca notowania miedzi na LME poruszały się w okolicach 4700 USD za tonę.

Cena miedzi powyżej 6000 USD za tonę - 1

Notowania cen miedzi, YTD, źródło: Teletrader.com

Podobnie wygląda sytuacja na rynku miedzi w Stanach Zjednoczonych. Notowania tego metalu w USA w drugiej połowie marca znajdowały się w okolicach 2 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 2,75 USD za funt.

Miedź ma więc za sobą ponad trzy miesiące wyraźnych zwyżek, a cena tego metalu dotarła w tym tygodniu do najwyższych poziomów od stycznia bieżącego roku.

Najważniejszą siłą, która pozytywnie wpływa na notowania miedzi, są dobre dane makroekonomiczne pojawiające się głównie w gospodarce chińskiej. Mimo sporych zawirowań związanych z pandemią Covid-19, Chiny cały czas wykazują duży popyt na miedź, co potwierdzały m.in. dane dotyczące importu tego surowca.

Ponadto, dane makro związane z aktywnością przemysłową Chin były ostatnio lepsze od oczekiwań. Czerwcowe odczyty PMI dla przemysłu pozytywnie zaskoczyły zresztą nie tylko w Chinach, ale także w innych ważnych gospodarkach świata: Indiach, strefie euro oraz Stanach Zjednoczonych. Dla inwestorów jest to znak, że po wielu wcześniejszych ograniczeniach powiązanych z koronawirusem, otwieranie gospodarek przyniosło efekty.

Nawrót pandemii jest jednak tematem, który trzeba brać pod uwagę pod kątem perspektyw dla cen miedzi na najbliższe tygodnie. Zwiększająca się w wielu miejscach na świecie liczba zachorowań na Covid-19 stwarza groźbę powrotu restrykcji. Dla cen miedzi ma to jednak znaczenie dwojakie. Z jednej strony, obniżenie aktywności przemysłowej negatywnie wpływa na popyt na ten metal. Z drugiej strony, zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa może doprowadzić także do wstrzymania prac w kopalniach miedzi, co z kolei przynajmniej częściowo mogłoby ograniczyć podaż miedzi.

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk