• Odbierz prezent
Cena miedzi po raz trzeci testuje poziom 5800 dolarów USD

Cena miedzi po raz trzeci testuje poziom 5800 dolarów USD. Jest to wsparcie które ostatnie dwa razy zafundowało posiadaczom długich pozycji ruch wzrostowy, ale nie doprowadziło do „przeskoczenia” powyżej 6500 dolarów USD. Poziom ten miał kluczowe znaczenie już w roku 2017, kiedy był okupowany przez popyt.

Połowa zeszłego roku to popis podaży,

która przełamując w/w wsparcie jednocześnie przecięła średnią kroczącą MA50 oraz wzrostową linie trendu. Teraz, wartość 6500 dolarów USD pełni odmienna role w myśl zasady zmienności wsparcia w opór. Przekonaliśmy się o tym na przełomie marca i kwietnia, kiedy nastąpił retest.

Informacje jakie można znaleźć w pierwszym akapicie sugeruje, że ruch boczny zawierający się pomiędzy wsparciem 5800 dolarów a oporem 6500 dolarów należy traktować jako korektę w ramach nowego trendu spadkowego.

Jeżeli różowa strefa zostanie przełamana

w ramach kolejnego impulsu spadkowego, to wartość Copper ma szanse dotrzeć do ceny 5400 dolarów wyznaczonej przez dołki z pierwszego półrocza 2017 roku. Jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych będzie duża czarna świeca tygodniowa naruszająca dolną wstęgę Bollingera. MACD ponownie wszedł w strefę wartości ujemnych a szybkie średnie kroczące zostały powyżej bieżącej ceny tego surowca. To skłania ku wnioskowi, że trend spadkowy ma szanse się rozwinąć.

Niestety nie może , o czym przypomina dolny cień z tego tygodniowej świecy. Zlecenia kupna skutecznie „chłodzą” zapędy inwestorów analizujących szerszy kontekst wykresu. Tak długo jak trend boczny będzie kontynuowany to dobrym miernikiem kierunku ruchu ceny będzie wskaźnik stochastyczny. Potwierdza on możliwość obrony wsparcia i powrót powyżej 6000 dolarów.

Jako podsumowanie warto pamiętać, że im dłużej trwa ruch boczny tym gwałtowniejsze będzie wybicie. Takich przypadków na tym instrumencie (obszary zaznaczone na zielono) jest kilka więc jest to reguła a nie wyjątek.

Miedz na rozdrożu - 1

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk