• Odbierz prezent
Cena miedzi. Odpowiadamy na pytania: dlaczego cena miedzi rośnie i  czy możliwe są dalsze wzrosty?

Strona popytowa na rynku miedzi nie zatrzymuje się. Notowania tego metalu kontynuują dynamiczne zwyżki notowań z poprzednich tygodni. Pod koniec listopada wzrost notowań miedzi dodatkowo przyspieszył, co sprawiło, że na początku bieżącego tygodnia miedź dotarła do najwyższych kilkuletnich maksimów.

Obecnie cena miedzi w Stanach Zjednoczonych porusza się w okolicach 3,5 USD za funt,

czyli znajduje się na najwyższych poziomach od marca 2013 roku. Analogiczna sytuacja ma miejsce na wykresie cen miedzi na LME.

Kontynuacja wzrostów cen miedzi - 1

Notowania cen miedzi, YTD, źródło: Teletrader.com

Zwyżka notowań miedzi w ostatnim czasie

to w dużym stopniu efekt rynkowego optymizmu powiązanego z nadziejami na szybkie wprowadzenie szczepionki na globalny rynek i powstrzymanie rozwoju pandemii. Powrót światowego sektora przemysłowego do odbudowy, po tegorocznym nieprzewidywalnym ciosie wywołanym koronawirusem, dawałby szanse na wyraźne zwiększenie popytu na miedź, zwłaszcza w gospodarkach zachodnich.

Oczywiście wsparciem dla notowań miedzi pozostają Chiny, czyli kraj, który w XXI wieku jest największym konsumentem miedzi na świecie i kluczowym importerem tego surowca

Chiny nie zawodziły w ostatnich miesiącach w kwestii popytu na miedź, a ostatnie dobre dane makro z tej gospodarki rozbudziły oczekiwania kontynuacji stabilnych zakupów miedzi ze strony Chin. Poza tym, wzrostom cen miedzi może sprzyjać ograniczenie aktywności kopalń w ostatnim czasie.

O ile fundamenty rynkowe sprzyjają zwyżkom cen miedzi w długoterminowej perspektywie, to więcej wątpliwości budzą najbliższe tygodnie. Wynika to z faktu, że rynek miedzi jest mocno rozgrzany i przyciągał w ostatnich tygodniach zwłaszcza inwestorów finansowych, a to czyni go podatnym na korektę.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk