Reklama
WIG82 504,95+1,16%
WIG202 431,72+1,54%
EUR / PLN4,31-0,14%
USD / PLN3,99-0,07%
CHF / PLN4,42+0,26%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 489,49+0,07%
FT-SE7 967,25+0,44%
CAC 408 213,65+0,11%
DJI39 743,06-0,04%
S&P 5005 249,07+0,01%
ROPA BRENT86,28+0,68%
ROPA WTI82,37+0,80%
ZŁOTO2 209,19+0,80%
SREBRO24,66+0,37%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi oczekuje na impulsy; kontra sprzedających na rynku ropy naftowej! - surowce okiem eksperta

Dorota Sierakowska | 11:42 21 styczeń 2022
Cena miedzi oczekuje na impulsy; kontra sprzedających na rynku ropy naftowej! - surowce okiem eksperta | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów.

Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Jak podał Departament Energii, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 515 tysięcy baryłek. Ten wynik rozmijał się z oczekiwaniami rynkowymi, które zakładały, że zapasy ropy naftowej spadną.

Jednak największym niemiłym zaskoczeniem w tym raporcie okazała się znacząca zwyżka zapasów benzyny w USA, wynosząca 5,87 mln baryłek. Co prawda tu zwyżki oczekiwano, ale ponad dwa razy mniejszej. Poza tym, warto zaznaczyć, że to już trzecia z kolei istotna tygodniowa zwyżka zapasów benzyny w USA – w rezultacie, obecnie znajdują się one na najwyższym poziomie od lutego 2021 r.

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.  - 1

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.  - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Powyższe informacje budzą wątpliwości dotyczące ożywienia popytu na paliwa – a wręcz okazał się on rozczarowujący, zwłaszcza w obliczu ostatnich dobrych nastrojów wokół rynków paliw. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że Departament Energii USA odnotował spadek aktywności amerykańskich rafinerii, a to również sugeruje mniejszy popyt na paliwa.

O ile do wzrostu cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach przyczyniały się przede wszystkim obawy o podaż tego surowca, to na rynku ropy nieuchronne są pytania także o popyt. Dotychczas w styczniu dominowała optymistyczna retoryka w tej kwestii, zakładająca, że popyt będzie rósł na fali ożywienia gospodarczego na świecie po pandemii. Jednak twarde dane sugerują, że wzrost popytu może nie być wystarczający, aby nadążyć za rosnącą podażą tego surowca – stopniowe wzrosty produkcji ropy notują państwa OPEC+ oraz Stany Zjednoczone.

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.  - 2

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

MIEDŹ

Spokojna sesja na rynku miedzi

W bieżącym tygodniu notowania miedzi przez większość czasu zwyżkowały, co sprawiło, że notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych powróciły do okolic 4,50 USD za funt. Dzisiaj rano poruszają się one w konsolidacji tuż powyżej tej bariery.

Na rynku miedzi trwa umiarkowany optymizm, związany z ożywieniem gospodarczym po pandemii – niemniej, wzrosty cen miedzi ograniczają zapowiedzi przyspieszenia tempa zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, co może negatywnie przełożyć się na wzrost gospodarczy.

W długoterminowej perspektywie, nieustannie największym wsparciem dla notowań miedzi pozostają obawy o jej niedostateczną podaż w obliczu wieloletnich zmian biznesowo-gospodarczych, np. postępującej transformacji energetycznej, która wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na miedź.

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.  - 3

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.  - 3

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej