• Odbierz prezent
Cena miedzi nadal w wzrostowej passie. Kolejne dni mogą być kluczowe dla notowań COPPER

W ostatnich dniach notowania wielu surowców i towarów rosły. Wynikało to głównie ze sprzyjającej sytuacji na rynku amerykańskiego dolara; dolar tracił na wartości, otwierając drogę do zwyżek surowcom wycenianym w tej walucie.

W drugiej połowie kwietnia do zwyżek powróciły także notowania miedzi, które w marcu i jeszcze na początku bieżącego tygodnia poruszały się w konsolidacji.

Wzrostowa passa cen miedzi - 1

Notowania cen miedzi, YTD, źródło: Teletrader.com

W ostatnich dniach cena 3-miesięcznych kontraktów na miedź w Londynie zwyżkowała do okolic 9450 USD za tonę, czyli znalazła się już niedaleko lutowych szczytów (9600 USD za tonę). Warto wspomnieć, że lokalne maksimum z lutego br. było jednocześnie najwyższym poziomem notowań miedzi od sierpnia 2011 roku, a więc od prawie 10 lat. Analogicznie wygląda sytuacja na wykresie cen miedzi w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie notowania poruszają się nieznacznie poniżej lutowych szczytów (okolice 4,31-4,32 USD za funt).

Kolejne dni mogą być więc ważnym testem dla strony popytowej na rynku miedzi

Pokonanie poziomów lutowych maksimów otworzyłoby cenom miedzi drogę do atakowania rekordów cenowych z 2011 roku, do których droga nie jest zresztą daleka. W przypadku londyńskich notowań, wycena kontraktów na miedź sięgnęła wtedy okolic 10000 USD za tonę, z kolei w przypadku cen amerykańskich odnotowano wtedy wyceny rzędu 4,50 USD za funt.

Notowania miedzi mają obecnie sprzyjające warunki techniczne, by zaatakować te szczyty. Podobnie jest z fundamentami tego rynku, które bazują w największym stopniu na oczekiwaniach dotyczących kondycji amerykańskiej i chińskiej gospodarki.

Co do Stanów Zjednoczonych, ostatnie lepsze od oczekiwań dane makro rozwiały wątpliwości co do tego, czy gospodarka USA podnosi się po pandemicznym załamaniu. Program stymulacyjny Joe Bidena niewątpliwie pomaga, wspierając lokalną konsumpcję, ale również pozytywnie przekładając się na aktywność zakładów przemysłowych. Dobre dane makro w ostatnim czasie notowały również Chiny, które także zapowiadały nowe wydatki infrastrukturalne oraz sezonowy wzrost aktywności przemysłu.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk