• Odbierz prezent
Cena miedzi na maksimach! Obniżony popyt na ropę problemem? [notowania cen ropy naftowej WTI i BRENT]
Z artykułu dowiesz się:

- jak kształtuje się wykres cen miedzi

- ile zapłacisz za baryłkę ropy naftowej 

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie, od delikatnego odbicia w górę. Po wzrostowym zakończeniu poprzedniego tygodnia, na rynku tym nieco polepszyły się nastroje. OPEC+ zobowiązał się bowiem do interwencji na rynku ropy w postaci modyfikacji porozumienia naftowego, jeśli będzie to konieczne.

A prawdopodobnie będzie to konieczne. Keisuke Sadamori z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że prognozy globalnego popytu na ropę prawdopodobnie będą musiały zostać w najbliższym czasie obniżone ze względu na postępujące lockdowny związane z pandemią. Sytuacja w Europie wydaje się obecnie najtrudniejsza.

Jednocześnie, zaznaczył on, że powtórki z wiosny już raczej nie będzie. Mimo że wielu inwestorów jeszcze latem nie spodziewało się kolejnych lockdownów w okresie jesienno-zimowym, a obecna trudna sytuacja jest negatywnym zaskoczeniem – to mimo wszystko nie jest ona aż tak dużym zaskoczeniem jak to, co wydarzyło się w marcu i kwietniu. Pandemia zmieniła rynek energii na dobre, doprowadzając przede wszystkim do ogromnych cięć produkcji tego surowca – a to sprawa, że obecnie mniejszy popyt na ropę nie będzie już stał w tak dużej dysproporcji do podaży tego surowca, jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Kolejne prognozy obniżonego popytu na ropę w wyniku lockdownów - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Nie zmienia to faktu, że instytucje działające na rynku ropy naftowej prawdopodobnie będą przypominać o trudnej sytuacji i modyfikować swoje raporty dotyczące popytu na ropę. Jest już praktycznie pewne, że OPEC+ zmieni postanowienia porozumienia naftowego – ale obecnie do utrzymania lub zwyżek cen ropy potrzebne byłyby bardzo zdecydowane działania w postaci cięć wydobycia. Nawet kontynuacja obecnych poziomów wydobycia może okazać się niewystarczająca do wsparcia cen ropy i zapobieżenia jej nadwyżce na początku przyszłego roku.

Kolejne prognozy obniżonego popytu na ropę w wyniku lockdownów - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Cena miedzi blisko tegorocznych maksimów.

Spadek wartości dolara amerykańskiego w poprzednim tygodniu zapewnił impuls wzrostowy na rynku miedzi. Notowania tego metalu dzisiaj rano poruszają się w okolicach ubiegłotygodniowego zamknięcia, w rejonie 3,16 USD za funt.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że notowaniom miedzi może być trudno wybić się na nowe szczyty cenowe. Chociaż niska wartość USD sprzyja kupującym, to zwyżki będą ciężkie do utrzymania bez wsparcia ze strony Chin. Popyt na miedź ze strony Państwa Środka nadal jest solidny, ale widać, że powoli traci on swoją wcześniejszą dynamikę.

W październiku import miedzi do Chin znalazł się na poziomie 618,1 tys. ton. To o 14,4% mniej niż we wrześniu. Niemniej, to wciąż wyraźny, bo ponad 43-procentowy, wzrost w stosunku do października poprzedniego roku. Chiny we wcześniejszych miesiącach wykorzystywały możliwość arbitrażu na globalnym rynku miedzi (import stał się wyjątkowo opłacalny) oraz ogólny spadek cen tego metalu na globalnym rynku. Niemniej, oba te czynniki powoli odchodzą do przeszłości, więc presja na wyższe ceny miedzi może maleć w kolejnych tygodniach.

Kolejne prognozy obniżonego popytu na ropę w wyniku lockdownów - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk