Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł zdecydowaną przewagę strony podażowej, już po raz kolejny. Notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły do okolic 60 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do okolic 70 USD za baryłkę.
Presję na spadek cen wywoływał m.in. kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz tamtejsza rekordowa produkcja tego surowca. Dodatkowo, wprowadzenie sankcji na Iran może mieć ograniczony wpływ na globalny rynek ropy naftowej ze względu na udzielenie wyłączeń z sankcji ośmiu krajom.
Weź udział w darmowym kursie o zarządzaniu kapitałem
Miniony tydzień na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych przyniósł dynamiczne wzrosty cen tego surowca. Przyczyną presji wzrostowej okazały się zapowiedzi niższych temperatur powietrza w USA, co sprzyja większemu popytowi na gaz ziemny w celach grzewczych.
W minionym tygodniu notowania miedzi powróciły do przecen. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zeszła z powrotem w okolice 2,70 USD za funt. Presji na niższe ceny sprzyjała siła amerykańskiego dolara, a także utrzymujący się konflikt handlowy na linii USA-Chiny.
Notowania złota w minionym tygodniu spadały, schodząc w piątek do rejonu 1215 USD za uncję. Stronie podażowej na rynku tego kruszcu sprzyjał silny amerykański dolar po jastrzębim komunikacie Fed.
Również na wykresie srebra w minionym tygodniu dominowała strona podażowa, w przypadku tego kruszcu ceny zeszły poniżej 14,30 USD za uncję.
Cena platyny w minionym tygodniu odbiła się w dół z okolic 870 USD za uncję, które stanowią najbliższy techniczny opór. Z kolei notowania palladu poruszały się w konsolidacji w okolicach 1115-1140 USD za uncję.
Notowania kukurydzy w minionym tygodniu poruszały się w konsolidacji. Pozytywnie na ceny tego zboża w USA wywierały oczekiwania mniejszej podaży kukurydzy w USA, jednak negatywną presję wywierał relatywnie niewielki popyt na kukurydzę z USA oraz duże prognozy produkcji w Chinach.
W minionym tygodniu notowania soi w USA znajdowały się pod presją podaży. Stronę podażową wspiera wciąż utrzymujący się konflikt handlowy na linii USA-Chiny oraz związany z nim relatywnie niewielki popyt na amerykańską soję z zagranicy.
W minionym tygodniu notowania pszenicy w USA znalazły się z powrotem pod presją podaży. W rezultacie, notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych zeszły na nowo do okolic 5 USD za buszel.
Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu powróciły do zniżek, schodząc poniżej poziomu 13 centów za funt. Stronie podażowej sprzyjają informacje o planowanej tegorocznej nadwyżce na globalnym rynku cukru.
W minionym tygodniu notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych przystąpiły do próby wybicia się z konsolidacji w okolicach 77-80 centów za funt.
Notowania kawy arabica w USA w poprzednim tygodniu poruszały się w nerwowej konsolidacji. Wzrostom wciąż sprzyja short covering ze strony inwestorów instytucjonalnych, ale na ceny negatywnie wpływa perspektywa dużej globalnej produkcji kawy.
W minionym tygodniu notowania kakao w Stanach Zjednoczonych delikatnie wzrosły, na koniec tygodnia sięgając okolic 2300 USD za tonę. Potencjał wzrostowy ograniczają oczekiwania dużych zbiorów kakao w Afryce Zachodniej.