• Odbierz prezent
Cena gazu ziemnego blisko tegorocznych szczytów - 6 USD za mln BTU! Ważą się losy porozumienia na linii USA-Iran
fot. freepik.com

Na rynku ropy naftowej wczoraj dynamiczne zwyżki zostały skontrowane przez stronę podażową, a dzisiaj nadal utrzymuje się delikatna presja strony podażowej. Ceny ropy WTI pozostają jednak na razie istotnie powyżej poziomu 83 USD za baryłkę, zaś notowania ropy Brent – w okolicach 85 USD za baryłkę.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej zapowiada się emocjonująco, zważywszy na to, że inwestorzy wyczekują na kolejne impulsy, mogące wpłynąć na ceny ropy w najbliższych tygodniach. Już dzisiaj i jutro pojawią się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, które będą pewnym odzwierciedleniem popytu na ropę i ogólnie paliwa w tym kraju. Wysokie ceny gazu ziemnego znów mogą bowiem skłaniać wiele podmiotów do przerzucania się na ropę jako źródło energii.

Tymczasem w tle rozważań na temat kryzysu energetycznego rozgrywają się istotne rozmowy na linii USA-Iran. Po wyborze Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych, kraj ten powrócił bowiem do negocjacji z Iranem w kwestii paktu nuklearnego z 2015 roku, ustanowionego jeszcze za czasów Baracka Obamy, a później zerwanego przez Donalda Trumpa.

Ważą się losy porozumienia na linii USA-Iran.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na razie brak jest informacji na temat istotnych postępów rozmów, jednak amerykańscy dyplomaci zaznaczają, że rozmowy wchodzą w decydującą fazę – taką, podczas której okaże się, czy ten pakt jeszcze ma szansę powrócić czy zostanie zupełnie porzucony. Nawet jeśli zrealizuje się ten drugi scenariusz, to Amerykanie podkreślają, że pakt nuklearny i tak nie jest jedyną możliwością współpracy dyplomatycznej z Iranem – i że żadnej ze stron nie zależy na konflikcie, więc rozmowy i tak będą prowadzone, chociażby w zmienionej formie.

Ważą się losy porozumienia na linii USA-Iran.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY - Cena gazu ziemnego w okolicach tegorocznych szczytów

Ostatnie tygodnie na rynku gazu ziemnego przynoszą prawdziwą huśtawkę nastrojów inwestorów. Po spektakularnych zwyżkach cen gazu we wrześniu i w pierwszych dniach października, później cena tego surowca odnotowała równie dynamiczną przecenę – po to, by w ostatnich dniach powrócić do wyjątkowo dynamicznych wzrostów.

Wczoraj cena gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o ponad 11% oraz powróciła ponad poziom 6 USD za mln BTU, czyli na najwyższe poziomy od niemal trzech tygodni, a jednocześnie, w okolice tegorocznych maksimów. Dzisiaj rano notowania gazu poruszają się w rejonie wczorajszego zamknięcia.

Przyczyną zwyżek cen gazu ziemnego są głównie prognozy pogody. Po obiecującym początku jesieni, w ostatnich dniach pojawiły się prognozy niższych temperatur powietrza w Stanach Zjednoczonych, które z pewnością przełożą się pozytywnie na popyt na gaz ziemny w celach grzewczych. Dodatkowej dynamiki wczorajszemu ruchowi cen dodały działania inwestorów finansowych, zamykających krótkie pozycje na rynku gazu.

Warto jednak zaznaczyć, że o ile sytuacja na rynku gazu w USA jest trudna, to sytuacja na innych kontynentach – w tym w Europie oraz Azji – jest jeszcze trudniejsza pod kątem niewielkich zapasów tego surowca.

Ważą się losy porozumienia na linii USA-Iran.  - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk