• Odbierz prezent
Cena gazu ziemnego blisko tegorocznych minimów. Podwyższone prognozy deficytu na globalnym rynku kawy

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie pozytywnie zadziałał na notowania ropy naftowej – jednak na rynku gazu ziemnego sytuacja wygląda znacznie inaczej. Ostatnie dwa miesiące na wykresie cen gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były okresem stopniowych przecen, które doprowadziły je do poziomów niewiele przekraczających 2 dolary USD za mln BTU. To okolice tegorocznych minimów.

 

Gotowy żeby handlować na rynku walutowym Forex? Wybierz sprawdzonego brokera Plus500

Otwórz konto teraz- jest szybkie i bezpłatne

 

*76,4% rachunków inwestorów indywidualnych traci pieniądze podczas zawierania kontraktów CFD z tym dostawcą. Powinienieś rozważyć, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Duża podaż gazu ziemnego nieustannie ciąży notowaniom tego surowca

i sprawia, że po każdej próbie dynamicznego odbicia w górę, pojawia się kontra sprzedających. W rezultacie, notowania gazu w USA od dłuższego czasu nie są w stanie zażegnać wielomiesięcznej konsolidacji.

Obecnie relacja notowań ropy naftowej i gazu ziemnego wynosi około 30:1, czyli jest najwyższa od sześciu lat. Co więcej, w bieżącym roku ta relacja może zwyżkować dalej, ponieważ notowania gazu ziemnego znajdują się nadal pod presją podaży, zaś na rynku ropy naftowej wsparciem mogą być wydarzenia polityczne.

Cena gazu ziemnego blisko tegorocznych minimów - 1

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

KAWA

Podwyższone prognozy deficytu na globalnym rynku kawy.

Ostatnie trzy tygodnie na rynku kawy były okresem przecen. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych, która w połowie grudnia 2019 r. oscylowała w okolicach 1,40 dolara USD za funt, obecnie porusza się już poniżej poziomu 1,20 dolara USD za funt.

 

Niemniej, warto podkreślić, że spadek notowań kawy miał miejsce po dużo dłuższym okresie zwyżek, a obecny ruch należy traktować jako spadkowe odreagowanie – zwłaszcza że fundamenty rynku kawy zaczynają być korzystniejsze dla strony popytowej.

W bieżącym tygodniu Międzynarodowa Organizacja Kawy (International Coffee Organization, ICO) podwyższyła prognozy deficytu na globalnym rynku kawy w sezonie 2019/2020 do poziomu 626 tys. 60-kilogramowych worków z wcześniejszych 502 tys. worków. Warto jednak podkreślić, że deficyt na rynku kawy najprawdopodobniej nie utrzyma się na kolejne sezony – już sezon 2020/2021 może przynieść nadwyżkę, i ta perspektywa ogranicza potencjał wzrostu notowań kawy.

Cena gazu ziemnego blisko tegorocznych minimów - 2

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: GAZ ZIEMNY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NATGASUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk