• Odbierz prezent
Cena euro do polskiego złotego (EUR/PLN) w okolicach 4,60. Dolar (USD) kosztuje ponad 3,95 zł. Kursy walut o poranku 30.10
Z artykułu dowiesz się:

- jak kształtują się kursy franka, funta, dolara i euro względem PLN

- czy będziemy mieć do czynienia dzisiaj z ważnymi odczytami ekonomicznymi

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie niższych poziomów na eurodolarze oraz nieco mocniejszego PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6219 PLN za euro, 3,9576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3253 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1131 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,144% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było posiedzenie EBC. Otrzymaliśmy potwierdzenie oczekiwań, iż na ogłoszenie dodatkowego wsparcia trzeba będzie poczekać do grudnia. Lagarde dostrzega narastającą presję na gospodarkę Strefy i sygnalizuje „przyjrzenie się wszystkim możliwym instrumentom”. Komentatorzy sugerują dalsze wykorzystanie PEPP oraz potencjalnie APP. Krótkoterminowo reakcja rynku była pozytywna, jednak w praktyce nie otrzymaliśmy nic ponad oczekiwania. W konsekwencji, nad ranem, obserwujemy podbicie podaży w Azji i na europejskich futures. EBC wyraźnie natomiast przecenił kwotowania euro (do 1,1650 EUR/USD), co pozwoliło na lekki pull-back na EUR/PLN do ok. 4,605 PLN. Globalnie presja utrzymuje się chociaż duża część inwestorów wstrzymuje się już z decyzjami przed wyborami prezydenckimi w USA w przyszłym tygodniu.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. CPI za październik. Rynek szacuje odczyt na poziomie 3,2% r/r. Ponadto na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytom PKB dla gospodarki Niemieckiej oraz Hiszpańskiej.

Z rynkowego punktu widzenia okolice 4,6350 PLN mogą obecnie działać jak istotniejszy opór. W świetle utrzymującego się riskoff trudno jednak zakładać znaczące umocnienie złotego.

 

 

Nota prawna

 


Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk