• Odbierz prezent
Cena do zysku na akcję wielu spółek z WIG najniżej od 6 lat. Okazja dla cierpliwych inwestorów

Od kilku miesięcy nastroje na warszawskim parkiecie są złe. Mocno w dół idą szczególnie indeksy małych i średnich spółek. Inwestorzy są negatywnie nastawieni do rynku akcji, co powoduje trwającą od dłuższego czasu falę umorzeń jednostek uczestnictwa w funduszach. Do tego dochodzi podaż papierów ze strony OFE.

Te zjawiska mocno kontrastują zarówno z doskonałą koniunkturą w polskiej gospodarce, jak i w większości przypadków z niezłymi wynikami firm oraz dobrymi perspektywami w tym zakresie. Oczekiwane spowolnienie tempa wzrostu PKB powinno być dość łagodne i nie zagrozi kondycji spółek. Liczne czynniki ryzyka, widoczne w globalnym otoczeniu raczej nie zachwieją polską gospodarką, choć mogą przełożyć się na nastroje na GPW warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.

Czytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o indeksach na GPW

  Indeksy giełdowe to jedno z podstawowych narzędzi każdego inwestora. Stanowią one nieocenioną pomoc w analizowaniu rynku. Gdyby nie istnienie indeksów giełdowych, szybka analiza sytuacji rynkowej byłaby zdecydowanie utrudniona. Zapewne nazwy takie ja WIG20 czy mWIG40 nie są Ci obce. Znajomość in.. Czytaj
Wszystko co musisz wiedzieć o indeksach na GPW

Utrzymująca się, a nawet narastająca atmosfera zniechęcenia, z reguły stanowi dobrą okazję do systematycznego akumulowania akcji przez najbardziej cierpliwych, nastawionych na osiąganie długoterminowych zysków inwestorów. Za taką strategią przemawiają zarówno wymienione już czynniki, związane z koniunkturą gospodarczą, jak i wyjątkowo atrakcyjne w większości przypadków wyceny spółek. W przypadku firm wchodzących w skład indeksu WIG, wskaźnik ceny do wartości księgowej spadł poniżej jedności. Poprzednio na tak niskim poziomie był ponad pięć lat temu. Podobnie jest w przypadku wskaźnika ceny do zysku na akcję, który znajduje się najniżej od sześciu lat. Jak pokazuje historia, tak znaczące niedowartościowanie akcji nie utrzymuje się zbyt długo i zazwyczaj wyceny spółek wracają do bardziej racjonalnych poziomów, a ten proces czasem przebiega dość dynamicznie. Wszystko wskazuje na to, że obecna niechęć do akcji nie opiera się na kalkulacjach, lecz na odczuciach i emocjach oraz specyficznych uwarunkowaniach, wymuszających podaż akcji. W dłuższym horyzoncie rynki finansowe podążają jednak nie za emocjami, lecz kierują się racjonalnym rachunkiem, a ten sugeruje że akcje mogą dać sporo zarobić najbardziej cierpliwym inwestorom.

Czytaj także: 20 wskazówek dla inwestorów od Petera Lyncha

Kolejny artykuł z cyklu „Reguły mistrzów inwestowania” poświęcony jest legendarnemu inwestorowi, który uważaj, że każdy może osiągnąć sukces na rynkach finansowych. Peter Lynch ma dla osób zainteresowanych inwestowaniem 20 wskazówek.   Peter Lynch rozpoczął karierę inwestora w latach 60-tych ubie.. Czytaj
20 wskazówek dla inwestorów od Petera Lyncha

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk