• Odbierz prezent
Cena Bitcoina: które kraje mają największą premię?

13 października Joseph Young opublikował na portalu Cointelehraph artykuł, w którym informuje, w których krajach cena Bitcoina jest wyższa od przeciętnych cen na rynku.

 

Do początku 2018 r. na rynkach kryptowalutowych w Korei Południowej i Japonii Bitcoin był handlowany z wysoką premią. Na szczycie w 2017 r., kiedy cena Bitcoina wynosiła około 20 000 USD na amerykańskim rynku, w tym samym czasie cena tej kryptowaluty na rynku koreańskim wynosiła około 26 000 000 wonów koreańskich, co stanowi równowartość 22 000 USD. Ta różnica cen zasłynęła jako „premia Kimchi”. Od tamtej pory Korea Południowa wprowadziła takie regulacje, jak zakaz handlu kryptowalutami dla cudzoziemców na tamtejszym rynku, aby zredukować tego rodzaju regionalne premie. Spowodowało to, że ta premia uległa znacznemu obniżeniu.

Wciąż jednak ze względu na brak podaży i stosunkowo wysoki popyt na niektórych rynkach, Bitcoin jest handlowany z premią w niektórych regionach świata.

 

Hong Kong: 2-4%

Po zakazie handlu kryptowalutami przez Ludowy Bank Chin, lokalnym bankom w Chinach nakazano, aby nie współpracowały z tamtejszymi giełdami kryptowalut. Miało to na celu uniemożliwienie osobom prywatnym i firmom handlu aktywami cyfrowymi. Z czasem rząd Chin nakazał także, aby procesory płatnicze, takie jak AliPay przestały obsługiwać transakcje związane z giełdami kryptowalut. Jednak inwestorzy indywidualni nie przestali inwestować w Bitcoin nawet po tym zakazie. Nałożenie przez Chiny  zakazu handlu kryptowalutami skłoniło inwestorów do przeniesienia swej aktywności do takich lokalizacji jak Hong Kong. Istotna część transakcji ma miejsce bezpośrednio między użytkownikami. Na przykład na platformie OTC (over the counter) OKEx inwestorzy mogą kupować Bitcoin używając tokenów Tethera (USDT) – stablecoina opartego na dolarze amerykańskim, a następnie sprzedawać USDT za dolary hongkońskie (HKD). Premia na Bitcoinie powstaje, gdy inwestorzy wymieniają USDT, aby kupić lub sprzedać Bitcoin za HKD. Podobnie bywa na większości rynków OTC. Na OKEx kurs USDT to około 1,02 USD- 1,04 USD, co stanowi premię wynoszącą od 2 do 4%.

 

Japonia i Korea Południowa: 0,2%

Większość giełd w Japonii i Korei Południowej, na których można wymieniać tradycyjne waluty na kryptowaluty, bardziej lub mniej podąża za trendem cenowym panującym na rynku amerykańskim. Na Upbit i Bithumb – dwóch największych giełdach kryptowalutowych w Korei Południowej, Bitcoin jest handlowany po cenie 9 900 000 wonów koreańskich, co stanowi równowartość 8365 USD. 12 października 2019 r. natomiast na takich giełdach, jak Coinbase, Gemini i Kraken, cena Bitcoina kształtowała się w okolicach 8345 USD. Oznacza to niewielką premię poniżej 0,25%.

Chociaż Korea Południowa pozostaje stosunkowo niewielkim rynkiem w porównaniu z Japonią, USA i Hong Kongiem, zakaz handlu kryptowalutami dla obcokrajowców wyeliminował tam dużą część popytu na kryptowaluty. W czasie rynku byka w 2017 r. większość dużych transakcji na rynku południowokoreańskim prawdopodobnie pochodziła od japońskich i chińskich inwestorów i minerów.

Rynek japoński także wykazuje lekką premię w okolicach 0,20%. Uległa ona znacznemu obniżeniu w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Malezja, Filipiny, Tajlandia: 1-3%

Rynki kryptowalutowe Malezji, Filipin i Tajlandii są głównie zdominowane przez takie firmy jak Coins. Coins, który ma ponad 5 mln użytkowników w samych Filipinach, umożliwia im zakup i sprzedaż Bitcoina w oparciu o wstępną kalkulację ceny. Coins.ph oferuje cenę kupna Bitcoina za 440 280 peso, co stanowi równowartość 8530 USD. Wskazuje to na premię 2,2%.

BuyBitcoins.ph – druga najbardziej popularna firma z tej branży na Filipinach oferuje cenę zakupu 443 300 peso, co wskazuje na wyższą premię, blisko okolic 3%.

Coins.th - tajlandzka część firmy Coins oferuje cenę kupna Bitcoina na poziomie 256 637 baht, co stanowi równowartość 8425 USD. Premia w tym przypadku jest niższa niż 1%.

Wcześniej Tajlandia miała dominującą giełdę Bx Thailand, ale lokalny organ regulacyjny zamknął ją 30 września tego roku ze względu na niski wolumen handlu. Zamknięcie popularnej giełdy może skutkować większą rozbieżnością cen w krótkim terminie, gdy część handlu przenosi się do innych pośredników. Jednak w dłuższym terminie ulega to wyrównaniu.

 

Chile i Brazylia: 0,34% - 1%

Na giełdach, które już długo działają w Ameryce Południowej, cena Bitcoina jest zbliżona do ceny na rynku amerykańskim, nawet w przypadku brokerów, którzy mają ustalone ceny kupna i sprzedaży. Na ChileBit cena Bitcoina wynosi 8374 USD, co oznacza premię 0,34%. Na FoxBit w Brazylii cena Bitcoina to 8440 USD, a premia wynosi 1%.

Ogólnie premie brokerów i giełd w Ameryce Południowej, z wyjątkiem takich krajów jak Wenezuela i Argentyna, są bliskie zera. Jak zwraca uwagę autor artykułu, tak niski poziom premii może wskazywać na niski popyt ze strony lokalnych inwestorów, gdyż Chile, Brazylia i inne większe rynki w Ameryce Południowej nie są znane z centrów miningu na dużą skalę, które mogłyby dostarczać płynności rynkowi kryptowalut.

 

Unikatowe produkty inwestycyjne

Oprócz małych rynków kryptowalutowych ze stosunkowo niską płynnością, wysokie premie nie są rzadkością w przypadku ściśle regulowanych produktów, które są często wykorzystywane przez instytucjonalnych i akredytowanych inwestorów, lokujących swe środki w Bitcoin.

Przykładem jest Bitcoin Investment Trust (GBTC), który kontroluje aktywa o wartości prawie 2 mld USD. Umożliwia instytucjonalnym i akredytowanym inwestorom inwestycje w Bitcoin poprzez regulowane platformy OTC w USA, przy cenie 9,81 USD za jeden udział. Każdy taki udział reprezentuje 0,00097368 BTC, można więc przyjąć, że 1200 udziałów stanowi równowartość ceny 1 bitcoina. Przy cenie udziału 9,81 USD, każdy bitcoin kupiony poprzez GBTC miałby wartość ponad 10 000 USD. Przy cenie Bitcoina wynoszącej 8300 USD premia wynosi nawet 20%. Inwestorzy są skłonni płacić wyższe premie za produkty takie jak GBTC i ETP (exchange traded products), ponieważ polegają na podmiotach pośredniczących, aby zabezpieczyć swe aktywa.

 

 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk