• Odbierz prezent
Cena benzyny może spaść poniżej 5 złotych za litr. Tanieć powinien również autogaz! Powodem spadająca cena ropy

Ceny detaliczne benzyny na polskich stacjach powinny kontynuować spadki, tanieć może również autogaz - oceniają analitycy BM Reflex. Dodają, że w przypadku benzyny Pb95 niewykluczone są ceny poniżej 5 zł za litr.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

"Postępujący spadek cen ropy naftowej a co za tym idzie hurtowych cen paliw w kraju pozwala z optymizmem patrzeć na krajowy rynek detaliczny. Powoli rośnie nam liczba stacji, gdzie benzynę możemy zatankować poniżej 5 zł/l" - napisano w raporcie.

 

"Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia mają kierowcy tankujący olej napędowy. Obecnie średnia detaliczna cena tego paliwa to 5,29 zł/l, tak więc droga do spadku poniżej 5 zł/l jest bardzo daleka. Co więcej litr diesla w kraju jest średnio 24 gr/l droższy niż benzyny Pb95. Tak dużej różnicy cen tych dwóch gatunków paliw na naszych stacjach paliw jeszcze w historii nie obserwowaliśmy" - dodano.

 

Zgodnie z raportem, wszystko wskazuje na to, że przynajmniej do wiosny benzyna na polskich stacjach pozostanie tańsza niż olej napędowy. Dodatkowo, potencjał do spadku detalicznych cen benzyn jest obecnie większy niż w przypadku diesla.

 

W opinii analityków BM Reflex, szczyt cenowy dla autogazu rynek ma już za sobą.

 

"Litr tego paliwa drożał na naszych stacjach nieprzerwanie od początku września. Aktualnie można pokusić się o stwierdzenie, że szczyt cenowy na tym rynku również mamy za sobą. Najbliższe tygodnie powinny przynieść poprawę sytuacji cenowej również na tym rynku" - napisano.

 

W piątek baryłka ropy WTI kosztuje 53,3 USD, Brent wyceniana jest na 61 USD. Oba gatunki na przestrzeni miesiąca potaniały kolejno o 21 i 20 proc.

 

Zmiana cen w okresie od 23.11.2017 r. do 22.11.2018 r. w złotych za litr i proc.:

 

  Eu 95 Superplus 98 ON LPG
2018-11-22 5,05 5,35 5,29 2,53
2017-11-23 4,70 4,99 4,58 2,16
zmiana w zł/l 0,35 0,36 0,71 0,37
zmiana % 7,45 7,21 15,50 17,13

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk