• Odbierz prezent
Cena akcji spółki giełdowej. Czym jest kapitalizacja, cena nominalna akcji i kapitał zakładowy?

Dosłownie kilka dni temu pewna osoba kompletnie nie mająca pojęcia na temat giełdy i inwestowania zadała mi bardzo ciekawe pytanie, na które chyba sam bym nie wpadł - dlaczego mówi się, że taka spółka jak Allegro jest największa na giełdzie, a cena jej akcji to niecałe 80 złotych, podczas gdy np. akcje spółki odzieżowej LPP kosztują ponad 7 tys. złotych za sztukę, a jest ona znacznie mniejsza od Allegro? No właśnie, dlatego dziś zajmę się ważnymi zagadnieniami, m.in. takimi jak cena akcji i wartość spółki.

 

Czym jest cena akcji i kapitalizacja spółki giełdowej?

W kolejnym odcinku Kursu Inwestora Giełdowego, który przygotowujemy we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, zajmę się bardzo podstawowym, ale jednocześnie naprawdę ważnym tematem, związanym z ceną akcji i wartością spółki. Ta lekcja jest przeznaczona dla początkujących, ale być może część osób, które mają za sobą już jakieś doświadczenia na giełdzie znajdzie tu coś dla siebie.

Zacznijmy od tego, że każda spółka notowana na giełdzie jest spółką akcyjną, czyli taką w której posiadacze akcji (nazywani akcjonariuszami) są jej współwłaścicielami. Nawet jeśli masz w swoim portfelu chociażby jedną akcję jakiejś konkretnej spółki, to zaliczasz się do grona jej współudziałowców.

Dla przypomnienia: Spółka akcyjna jest kapitałową spółką handlową posiadającą osobowość prawną.

Założycielem spółki akcyjnej może być jeden lub większa liczba: osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które posiadają zdolność prawną.

Spółki akcyjnej nie może założyć, jako jej jedyny akcjonariusz, jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka akcyjna jest spółką prawa handlowego, w której wspólnicy uczestniczą w wyniku objęcia akcji wyemitowanych przez spółkę.

Kupno akcji spółki akcyjnej w wyniku objęcia akcji wyemitowanych przez spółkę (pierwotne), lub w drodze nabycia istniejących już akcji, na przykład na podstawie umowy sprzedaży (wtórne) powoduje, że właściciel akcji jest wspólnikiem spółki, czyli jej akcjonariuszem.  

Spółka akcyjna to forma działalności, która:

 • zapewnia anonimowość wspólników spółki akcyjnej, czyli jej akcjonariuszy
 • jest odpowiednia dla dużych przedsięwzięć, w tym firm planujących wejście na giełdę
 • jest obowiązkowa dla niektórych działalności, w tym banków oraz firm ubezpieczeniowych.

Wspólnikami spółki akcyjnej są akcjonariusze, którzy posiadają określoną liczbę akcji upoważniających do otrzymywania określonej części dywidendy.

 

Każda spółka akcyjna emituje ściśle określoną liczbę akcji. Oczywiście ta liczba nie jest stała i z góry założona - spółka może przeprowadzić emisję nowych akcji, czyli zwiększyć ich dotychczasową liczbę, szukając chętnych inwestorów, którzy byliby chętni je kupić. Ponadto liczba akcji może zostać zmniejszona, choć jest to raczej rzadziej występująca sytuacja - taki proces nazywa się umorzeniem akcji i polega na tym, że spółka skupuje swoje akcje wykorzystując do tego kapitał własny, płacąc za nie określoną cenę. Zakupione akcje są potem umarzane, czyli usuwane z łącznej liczby wszystkich akcji. Ten proces nosi też anglojęzyczną nazwę buy-back.

 

Cena akcji i wartość spółki

No dobrze, ale jak się ma cena pojedynczej akcji spółki do jej całkowitej wartości rynkowej? Tak jak wspomniałem, każda spółka akcyjna dzieli swój kapitał na określoną liczbę akcji, z których każda ma w danym momencie identyczną cenę - czyli jeśli spółka x wyemitowała 100 tys. akcji, to jej łączna wartość jest podzielona na 100 tys. równych części. Cena wszystkich wyemitowanych akcji spółki określana jest jako kapitalizacja, która jest po prostu rynkową wartością spółki. 

Kapitalizację możemy obliczyć w bardzo łatwy sposób - wystarczy znać aktualną cenę pojedynczej akcji danej spółki i pomnożyć ją przez liczbę wszystkich akcji. I odwrotnie, jeśli znamy kapitalizację spółki i podzielimy ją przez liczbę wszystkich akcji, to otrzymamy cenę pojedynczej akcji.

Kapitalizacja rynkowa jest synonimem wartości spółki i to na jej podstawie ocenia się jej wielkość i określa która spółka jest warta na giełdzie więcej, a która mniej.

Sama jednostkowa cena akcji ma tutaj drugorzędne znaczenie, dlatego że kapitał spółki może dzielić się na różną liczbę akcji.

O co chodzi? Sprawdźmy to na wspomnianym na samym początku przykładzie dwóch znanych spółek: Allegro i LPP.

Allegro w tym konkretnym momencie jest notowane po 77,4900 PLN a LPP po 7075 PLN, a mimo tego to ta pierwsza spółka jest wielokrotnie więcej warta. Dlaczego tak jest?

Allegro wyemitowało dokładnie 1 023 255 814 akcji, co po pomnożeniu przez cenę pojedynczej akcji daje kapitalizację rynkową na poziomie ponad 78 mld 381 mln złotych i sprawia, że Allegro jest bezapelacyjnie największą spółką na warszawskiej giełdzie. 

LPP natomiast wyemitowało znacznie mniej akcji, bo zaledwie 1 839 291 sztuk, co po pomnożeniu przez aktualną cenę akcji (7075 PLN) daje kapitalizację rynkową w wysokości ponad 12 mld 939 mln złotych.

Tak więc, jak widzisz sama jednostkowa cena akcji spółki nie mówi nam nic o jej wartości - dopiero kapitalizacja rynkowa daje nam taką informację.

Co więcej, spółki mogą w pewien sposób modyfikować liczbę wyemitowanych akcji i ich cenę. Dzieje się to w procesie splitu akcji lub jego odwrotności, czyli podczas scalenia akcji.

Na czym polega split akcji? Na tym, że spółka decyduje się podzielić każdą dotychczasową akcję na więcej części. I np. taki split 1:10 oznacza, że każda dotychczasowa akcja zostałaby zamieniona na 10 akcji, albo mówiąc inaczej liczba wszystkich akcji zwiększyłaby się dziesięciokrotnie. LPP jest taką spółką, które split mógłby się przydać - gdyby zdecydowała się na podział akcji 1:10, to jej liczba akcji wzrosłaby do 18 mln 392 tys. 910 akcji, a cena każdej z nich spadła by dziesięciokrotnie - do 707,50 PLN. Ale co ważne, wartość spółki, czyli kapitalizacja, pozostałaby zupełnie bez zmian.

Dokładną odwrotnością splitu jest tzw. resplit, czyli scalenie akcji. Gdyby Allegro zdecydowało się na scalenie akcji 2:1, to ich liczba spadłaby o połowę, do 511 627 907, natomiast cena akcji wzrosłaby dwukrotnie, do 154,98. Oczywiście sama kapitalizacja rynkowa Allegro z powodu scalenia akcji nie zmieniłaby się nawet o 1 PLN.

FXMAG akcje cena akcji spółki giełdowej. czym jest kapitalizacja, cena nominalna akcji i kapitał zakładowy? kurs inwestora giełdowego gpw kapitał akcyjny kapitał zakładowy podwyższenie kapitału zakładowego buyback scalenie akcji split akcji umorzenie akcji skup akcji własnych cena nominalna akcji cena nominalna kapitalizacja co to jest kapitalizacja rynkowa allegro lpp split akcji lpp jak wyliczana jest cena akcji co to jest buy back buy-back co to jest co to jest kapitalizacja kapitalizacja rynkowa co to co to jest split akcji co to jest scalenie akcji cena nominalna akcji co to jest co to jest cena nominalna akcji co to jest cena rynkowa akcji kapitał akcyjny skup akcji własnych po co dlaczego spółka robi split akcji scalenie akcji co to najniższa wartość nominalna akcji dlaczego spółka emituje nowe akcje 1

FXMAG akcje cena akcji spółki giełdowej. czym jest kapitalizacja, cena nominalna akcji i kapitał zakładowy? kurs inwestora giełdowego gpw kapitał akcyjny kapitał zakładowy podwyższenie kapitału zakładowego buyback scalenie akcji split akcji umorzenie akcji skup akcji własnych cena nominalna akcji cena nominalna kapitalizacja co to jest kapitalizacja rynkowa allegro lpp split akcji lpp jak wyliczana jest cena akcji co to jest buy back buy-back co to jest co to jest kapitalizacja kapitalizacja rynkowa co to co to jest split akcji co to jest scalenie akcji cena nominalna akcji co to jest co to jest cena nominalna akcji co to jest cena rynkowa akcji kapitał akcyjny skup akcji własnych po co dlaczego spółka robi split akcji scalenie akcji co to najniższa wartość nominalna akcji dlaczego spółka emituje nowe akcje 2

 

Kapitał zakładowy i akcyjny spółki oraz cena nominalna i cena rynkowa akcji - definicja

Wiesz już czym jest kapitalizacja rynkowa spółki giełdowej, ale możesz też spotkać się z innymi podstawowymi pojęciami, które trzeba rozumieć.

Jednym z nich jest kapitał zakładowy spółki, czyli początkowa kwota wpłacona przez akcjonariuszy przy powstaniu spółki akcyjnej, jeszcze przed jej wejściem na giełdę. Kapitał zakładowy jest podzielony na akcje o równej wartości, nazywanej wartością albo ceną nominalną. W przypadku LPP cena nominalna akcji to 2 PLN, tak więc biorąc pod uwagę liczbę wyemitowanych akcji, kapitał zakładowy LPP to 3 678 582 PLN. Jak widzisz, jest on wielokrotnie niższy od kapitalizacji spółki, dlatego nie można stawiać równości pomiędzy kapitalizacją, a kapitałem zakładowym, dokładnie tak samo jak pomiędzy ceną nominalną, a ceną rynkową akcji. To zupełnie inne pojęcia, co widać na tym przykładzie.

Jeśli chodzi zaś o kapitał akcyjny to jest to dokładnie to samo, co kapitał zakładowy spółki akcyjnej - te dwa pojęcia możesz stosować zamiennie.

Minimalna wysokość kapitału akcyjnego dla spółki notowanej na giełdzie to 100 tys. PLN, a wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 gr.

Czytaj także: Spółka jest notowana na giełdzie. Co to znaczy i jakie są tego zalety oraz wady?

Z trzeciej lekcji Najlepszego Kursu Inwestowania w Akcje od Zera dowiesz się z jakiego powodu spółki akcyjne decydują się na wejście na giełdę, w jaki sposób spółka debiutuje na publicznym parkiecie, a także o tym jakie są zalety i wady obecności na giełdzie.   Spółka notowana na giełdzie - defi.. Czytaj
Spółka jest notowana na giełdzie. Co to znaczy i jakie są tego zalety oraz wady?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk