• Odbierz prezent
Cena akcji KGHM motorem napędowym spadków na warszawskiej giełdzie. Akcje CD Projekt w dół o ponad 11 proc.!
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej,
  • dlaczego akcje największych polskich spółek spadły.

Piątek był drugim z rzędu dniem realizacji zysków na krajowym parkiecie. Motorem napędowym spadków były przede wszystkim największe spółki skupione w ramach indeksu WIG-20 wśród których negatywnie wyróżniały się przede wszystkim walory KGHM (-5,28%) oraz CD-Projekt (-11,46%). W przypadku drugiej ze spółek mieliśmy do czynienia z kontynuacją fali wyprzedaży akcji związanej z negatywnymi opiniami dotyczącymi wydanej w zeszłym tygodniu gry „Cyberpunk 2077”.

W ciągu całego tygodnia akcje spółki spadły o prawie 28% do poziomu 320 zł vs. 460 zł w miniony poniedziałek. Sam WIG20 zyskał jednak w ciągu całego, zeszłego tygodnia symboliczne 0,16%. Przejście kapitału w stronę bardziej bezpiecznych aktywów było również widoczne po zachowaniu notowań walut i surowców. Amerykański dolar zyskał w stosunku do polskiego złotego ponad 0,6%, a ropa naftowa WTI spadła o prawie 0,5%.

W Stanach Zjednoczonych, piątkową sesję na głównych indeksach akcji charakteryzowała niska zmenność, choć warto zauważyć, że zarówno S&P500 jak i Nasdaq Composite odnotowały tygodniowe spadki na poziomie ponad 0,5%. Rynki wciąż niepokoją przedłużające się negocjacje handlowe między Unią Europejską a Wielką Brytania ws. Brexitu oraz kwestie potencjalnego przegłosowania pakietu stymulacyjnego w USA. Przewodnicząca Izby Reprezentantów - Nancy Pelosi zasugerowała w piątek, że spór o pakiet fiskalny może przeciągnąć się poza Boże Narodzenie. Z kolei w niedzielę, Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w, że stanowiska Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nadal pozostają bardzo odległe w kluczowych sprawach jednak negocjacje w tej sprawie będą nadal kontynuowane.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Po porannym zachowaniu rynków akcji widać pewne odbudowanie pozytywnych nastrojów wśród inwestorów. Japoński Nikkei225 notuje wzrosty w okolicach +0,3%, a kontrakty terminowe na DAX30 oraz S&P500 są również kwotowane blisko tych poziomów. Powyższe implikuje wg nas dodatnie otwarcie handlu na GPW w Warszawie. W bieżącym tygodniu poznamy większość listopadowych danych makroekonomicznych z Polski. Między innymi we wtorek opublikowany zostanie ostateczny szacunek inflacji CPI w listopadzie (konsensus 3,0% r/r), kolejnego dnia NBP poda wysokość inflacji bazowej (konsensus 4,2% r/r). W czwartek i piątek poznamy odpowiednio dane z rynku pracy oraz produkcji przemysłowej. Na szerokim rynku w centrum uwagi mogą znaleźć się środowe, wstępne publikacje indeksów PMI dla przemysłu i usług dla głównych gospodarek.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk