• Odbierz prezent
Cena akcji JSW mocno w górę - spółka jednym z liderów wzrostów w indeksie blue chipów! Wiadomości giełdowe

Na poniedziałkowej sesji indeks S&P 500, w zasadzie nie zmienił istotnie swojej wartość, przecenił się o symboliczne 0,1%. Lepiej zachowywały się spółki z indeksu Nasdaq (+0,5%), co potwierdza, że inwestorzy nie odebrali zamiaru opodatkowania korporacji według nowych zasad negatywnie (podobnie jak same spółki). W Europie również wczorajsza sesja nie przyniosła większych zmian niemiecki DAX przecenił się o 0,1%, a francuski CAC40 zyskał 0,4%.

Dziś wśród ważniejszych danych makro poznamy m.in. wartość niemieckiego indeksu nastroju ekonomicznego ZEW

Wczoraj krajowy indeks WIG20 (-0,4%) zaliczył lekki spadek, jednak indeksy mWIG40 (+0,1%) i sWIG80 (+0,4%) kontynuowały trend wzrostowy, przy czym indeks małych spółek pokonał okrągły poziom 21 000 pkt., do pokonania historycznego rekordu zostało jeszcze nieco ponad 700 pkt. Indeks mWIG40 do historycznego szczytu potrzebuje jeszcze wzrostu o przeszło 15%, jednak już teraz dochodzi do kluczowych poziomów, okrągłych 5 tys. pkt., które w 2017-2018 r. skutecznie zatrzymały przewagę popytu. Wśród blue chipów słabszą sesję odnotowały banki Santander (-3,4%) i PKO BP (-1,7%), a na przeciwległym biegunie znalazły się walory JSW (+4,8%) i Orange (+4,2%).

Po zamknięciu notowań JSW poinformowała o odrzuceniu planowanej od 1 lipca podwyżki o 3,4% przez związki zawodowe,

które domagają się wzrostu płac o 6% oraz jednorazowej rekompensaty za brak podwyżek w ubiegłym roku. Dziś spółka Orange poinformowała o przedłużeniu umowy roamingu krajowego z Play, która zapewni spółce 300 mln zł przychodów do 2025 roku. Również wokół spółki PGE pojawiły się nowe informacje – rząd Czech zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę ws. kopalni Turów, należącej do PGE, za niewykonanie decyzji o wstrzymaniu działalności.

Wysokość kary ma wynosić 5 mln euro dziennie

W indeksie mWIG40 najmocniej zyskał Ciech (+4,9%) i Enea (4,7%), a największą stratę odnotował DataWalk (-4,9%). W indeksie sWIG80 liderem wzrostów został CI Games (+12,6%), co wynika z opublikowanych danych sprzedażowych dotyczących gry „Sniper Ghost Warrior Contracts 2” – w ciągu dwóch dni od premiery przychody są wyższe o ok. 170% w stosunku do wyników z I części gry w analogicznym okresie. Najsłabszą spółką w indeksie była Agora (-5%)


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk