• Odbierz prezent
Celon Pharma z europejskim patentem na swój lek w fazie badań przedklinicznych

Spółka biotechnologiczna Celon Pharma poinformowała w środę 20 listopada o otrzymaniu europejskiego patentu obejmującego autorskie inhibitory kinazy, które wykorzystywane będą w leczeniu chorób immunologicznych, zapalnych i w terapiach onkologicznych. Mimo jednoznacznie pozytywnego wydźwięku tej informacji, kurs akcji Celon Pharma na środowej sesji znajduje się na niewielkim minusie.

 

Celon Pharma otrzymała od Europejskiego Urzędu Patentowego ochronę prawną opracowanych przez siebie inhibitorów kinazy tyrozynowej PI3K, wykorzystywanych w przewlekłych chorobach płuc (m.in. astma i obturacyjna choroba płuc). Projekt znajduje się obecnie w fazie badań przedklinicznych, jednak jego opatentowanie podnosi podnosi potencjalną wartość w przypadku komercjalizacji i zmniejsza ryzyko ze strony konkurencji.

 

Warto w tym miejscu wyjaśnić czym są inhibitory kinazy tyrozynowej (ang. TKI). Są to leki stosowane w walce z nowotworami należące do grupy ukierunkowanych molekularnie, w ramach terapii celowanej, czyli działającej selektywnie i mającej mniej niepożądanych skutków i w mniejszym stopniu wyniszczające organizm. Inhibitory kinazy tyrozynowej mają za zadanie blokować działanie konkretnego enzymu (kinaz tyrozynowych), który odpowiada za rozwój komórek nowotworowych.

 

Celon Pharma to podwarszawska spółka farmaceutyczna założona w 2002 r. Jej działalność polega zarówno na prowadzeniu badań naukowych w zakresie farmaceutyków stosowanych w leczeniu nowotworów, cukrzycy, czy zaburzeń metabolicznych, jak i na produkcji leków. Spółka debiutowała na GPW w październiku 2016 r. z ceną 19,4400 PLN za akcję i aktualnie wchodzi m.in. w skład indeksu mWIG40 Dotychczasowy szczyt notowań został osiągnięty w kwietniu 2019 r. przy kursie 51,1000 PLN.

Aktualnie akcje Celon Pharma wyceniane są po 45,15000 PLN za sztukę (-0,33%).

 

Czytaj także: Celon Pharma z ponad 50 milionami dofinansowania i... spadkiem kursu

Spółka farmaceutyczna Celon Pharma poinformowała w poniedziałek 14 października o otrzymaniu dofinansowania na realizację dwóch projektów lekowych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łączna kwota dofinansowania wynosi niecałe 55 mln złotych. Informacja o pozyskaniu funduszy nie została jednak poz.. Czytaj
Celon Pharma z ponad 50 milionami dofinansowania i... spadkiem kursu

 

Notowania: Celon Pharma SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk