Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,11%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

CEE FX: złoty (PLN) pozostaje słaby, korona czeska (CZK) i forint (HUF) na fali wzrostowej

CEE FX: złoty (PLN) pozostaje słaby, korona czeska (CZK) i forint (HUF) na fali wzrostowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przy symbolicznej zmienności na głównej parze walutowej (EUR/USD zakończył poniedziałkowy handel bliżej 1,19), złoty notował minimalne ruchy, gdzie EUR/PLN zakończył sesję bliżej 4,49, z kolei USD/PLN przy 3,79.

Poniedziałkowa sesja

charakteryzowała się ograniczoną zmiennością na EUR/USD ze względu na przedłużone Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych z 4 lipca. W ostatnich dniach inwestorzy pozycjonowali swoje zakłady pod mocniejszego dolara ze względu na oczekiwane silne dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt NFP pokazał solidny wzrost zatrudnienia w czerwcu jednak równocześnie wzrosła stopa bezrobocia do poziomu 5,9% (konsensus rynkowy zakładał spadek do poziom 5,6%).

Mieszane dane podtrzymują niepewność uczestników rynku wobec terminu zaostrzenia warunków monetarnych w postaci taperingu w skupie aktywów, jednak rynek zakłada że nasilone rozmowy w tej kwestii mogą nastąpić podczas sierpniowego sympozjum banków centralnych w Jackson Hole, bądź wrześniowego posiedzenia FOMC. Od ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej w czerwcu, która zaczęła dostrzegać pole do normalizacji polityki pieniężnej, inwestorzy zaczynają redukować spekulacyjne zakłady typu futures na osłabienie dolara, gdzie według danych CFTC, aktualna wartość krótkich pozycji wobec walut G10 wynosi już ,,tylko” ok. 10 mld USD w ujęciu netto.

Wśród CEE FX,

złoty wciąż pozostaje zauważalnie słabszy wobec poziomów notowanych przed wybuchem pandemii, a czeska korona i węgierski forint aktualnie znajdują się na fali wzrostowej ze względu na podniesienie kosztu pieniądza przez CNB i MNB w poprzednim miesiącu. Narodowy Bank Polski utrzymuje łagodne nastawienie, co widoczne jest w kształtowaniu się realnych stóp procentowych, które znajdują się na głęboko ujemnych poziomach. W czwartek odbędzie się posiedzenie RPP z zapowiedzianą prezentacją projekcji inflacji, która w odniesieniu do marca zostanie prawdopodobnie przesunięta zauważalnie w górę.

Na polskim rynku stopy procentowej poniedziałek przyniósł ruch w górę rentowności obligacji skarbowych,

Reklama

które w przypadku papierów 10-letnich przesunęły się bardziej zauważalnie powyżej 1,70%. Za taką zmianą przemawiał również wzrost stawek FRA do poziomów sprzed zeszłotygodniowej publikacji na temat szacunku inflacji za czerwiec (która spadła do 4,4% r/r z 4,7% w maju). Wzrost oczekiwań na podwyżek stóp procentowych wynikał z interpretacji wywiadu prezesa A. Glapińskiego dla Financial Times. Prezes NBP zasugerował, że podwyżki stóp procentowych mogłyby pojawić się już nawet na jesieni. Przy takim nastawieniu, podczas lipcowego posiedzenia w środę zmiana stóp procentowych jest mało prawdopodobna, jednak retoryka powoli zaczyna zmierzać w stronę widoczną również w innych krajach regionu CEE.

Nieobecność amerykańskich inwestorów

i relatywnie pusty kalendarz przyczyniały się na początku tygodnia do umiarkowanej zmienności na bazowych rynkach finansowych. Dobre dane o czerwcowych indeksach PMI ze strefy euro dla usług (odczyt zrewidowano w górę do 58,3 pkt z 58,0 wstępnie) i wzrost indeksu nastrojów inwestycyjnych Sentix w lipcu (do 29,8 pkt) przełożyły się na jedynie nieznaczny wzrost rentowności obligacji. Niemieckie 10-letnie Bundy notowane były wciąż poniżej -0,20%, co po części jest odzwierciedleniem ostrożności inwestorów, którzy nie decydują się na istotne zwiększenie apetytu na ryzyko w momencie kiedy na świecie zaczyna przybywać zakażeń na COVID wariantem Delta. Ponadto dane z amerykańskiego rynku pracy z piątku również nie pchnęły krzywej UST w górę, gdyż wciąż sytuacja odbiega od stanu sprzed pandemii i Fed oczekuje na dalszą jej poprawę. Nieco więcej światła na stan aktualnej dyskusji nad normalizacją polityki Fed mogą rzucić minutes z czerwcowego posiedzenia (publikacja w środę).

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej