Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,07%
EUR / USD1,08-0,08%
DAX18 504,51+0,15%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 212,80+0,10%
DJI39 760,14+0,00%
S&P 5005 251,25+0,05%
ROPA BRENT86,59+1,04%
ROPA WTI82,84+1,37%
ZŁOTO2 222,75+1,41%
SREBRO24,89+1,30%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tylko na FXMAG: Polski gigant gamedev znów w opałach, jego kurs na GPW ostro spada! Zobacz co mówi o tym zamieszaniu znany polski analityk

Piotr Rosik | 13:36 22 marzec 2023
Tylko na FXMAG: Polski gigant gamedev znów w opałach, jego kurs na GPW spada! Zobacz co mówi o tym zamieszaniu znany polski analityk | FXMAG INWESTOR
CD Projekt / XTB
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

„W mojej ocenie ucięcie Syriusza to dobry ruch, choć oczywiście w krótkim terminie wywołuje niepewność. Widzimy, że dziś na giełdzie akcje CDR znów tanieją” – powiedział FXMAG Maciej Kietliński, analityk XTB.

 

  • CD Projekt zrobił odpisy o wartości 43 mln zł na wiedźmiński projekt Syriusz.
  • Wczoraj wycena CDR spadła o blisko 12%, dziś również spada.
  • M. Kietliński uważa, że CD Projekt nauczył się mądrego cięcia strat.
  • Zdaniem Kietlińskiego, CDR ma coraz lepiej zdywersyfikowane portfolio.
  • W tym roku dla CDR najważniejsze będzie, jak sprzeda się DLC Cyberpunk 2077 Phantom Liberty.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Piotr Rosik (z-ca redaktora naczelnego FXMAG): Znów głośno o CD Projekt. 43 mln zł odpisu na projekt "Sirius", osadzony w świecie wiedźmińskim, zaskoczyło inwestorów, którzy wczoraj przecenili spółkę o 11%. Czy to uzasadniona panika, bo pojawiły się obawy o realizację nowej strategii, ogłoszonej na jesieni 2022? A może to szybkie cięcie strat jest właśnie znakiem profesjonalizmu?

Maciej Kietliński (analityk XTB): Odnośnie CD Projekt, to już wiemy, że lepiej jest uciąć projekt na bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie zostały poniesione jakieś znaczące koszty, niż próbować na siłę go realizować, jak to miało miejsce w przypadku Cyberpunka 2077. W mojej ocenie ucięcie Syriusza to dobry ruch, choć oczywiście w krótkim terminie wywołuje niepewność. Widzimy, że dziś na giełdzie akcje CDR znów tanieją.

Pamiętajmy, że projekt Syriusz na tym etapie rozwoju nie jest jakoś fundamentalnie istotny dla spółki. W pipeline są jeszcze inne projekty wiedźmińskie, jak cały projekt Polaris, czyli nowa trylogia wiedźmińska. Jest Canis Majoris, czyli remake Wiedźmina I. Jest Cyberpunk i Orion, czyli jego sequel.

 

Ale czym ten falstart Syriusza w ogóle był spowodowany?

Reklama

Projekt miał zawierać elementy multiplayera. Może tutaj w tym zakresie coś im nie do końca zagrało. Szczegółów nie znamy, na razie są to czyste spekulacje.

 

Sprawdź również: Market Story (CD Projekt) - Na czym wjedzie nowy Wiedźmin?

 

Analitycy są bardzo podzieleni co do rekomendacji i wyceny CDR. Popatrzmy na ostatnie dwie rekomendacje: „sprzedaj” od Citigroup i „kupuj” od Jefferies. Jaka jest Twoja?

Ja już rekomendacji o charakterze ogólnym nie wydaję, zajmuję się szerszą analizą rynku, jednak z szczególnym uwzględnieniem branży gamedev. W dłuższym terminie jestem raczej nastawiony pozytywnie do spółki. Wiele czynników ryzyka już jest w cenie akcji. CDR pracuje na silniku Unreal Engine 5, a nie na starym autorskim, i to jest ważna informacja w kontekście zapobieżenia ewentualnym problemom z jakością. Naprawiono problemy graficzne Cyberpunka.

Poza tym, pozytywną informacją jest znaczna dywersyfikacja produktowa spółki. Nie stawiają wszystkiego na jedną wiedźmińską kartę. W tle pojawił się projekt Hadar, który ma być zupełnie nowym IP, czyli za chwilę spółka będzie miała trzy IP. Widać, że zarząd wyciąga wnioski, uczy się.

Reklama

 

Czy spóźniony Wiedźmin 3 na next geny będzie się dobrze sprzedawał? Czy wejście gry karcianej Gwint na rynek chiński uratuje sprzedaż w ramach tego projektu?

Jeśli chodzi o Gwinta i Chiny, to ja bym unikał hurraoptymizmu. Patrząc po dotychczasowych wynikach gry ciężko jest spodziewać się, że Gwint dosypie dużo do wyniku. Wiedźmin 3 natomiast wciąż bardzo dobrze się sprzedaje, ale ta gra ma już prawie 8 lat, więc ciężko się spodziewać, że ta wersja next-genowa będzie miała jakieś istotne znaczenie dla sprzedaży ogółem.

To na Cyberpunka trzeba patrzeć. Bardzo ważne będzie, jak sprzeda się pierwszy fabularny DLC dla tej gry, który ma się pojawić w tym roku, czyli Phantom Liberty.

 

Sprawdź również: Powrót giełdowego króla. Akcje CD Projekt powróciły do łask inwestorów

 

Reklama

 

Robisz jakieś szacunki?

Te gry, które mają dobre oceny na Steam, w okolicach 80% i więcej, robią na dodatkach sprzedaż w okolicach ok. 20-30% podstawy. Jeszcze rok temu wszyscy byli negatywnie nastawieni do perspektyw dla Cyberpunka 2077, ale teraz już jest inaczej. Co prawda to nie jest gra o jakości GTA V, ale ten negatywny sentyment mamy już za sobą, bo Cyberpunka udało się dobrze połatać.

 

Dość nieoczekiwanie Cyberpunka podratował też serial anime Edgerunners.

Tak. Premiera była w połowie września i to było dosyć spore zaskoczenie, że ten serial w tak dużym stopniu poprawił sentyment do gry. Mocno wzrosła liczba graczy, i utrzymała się przez dłuższy czas na wysokim poziomie.

Tymczasem nowy serial wiedźmiński Rodowód Krwi z końca grudnia ma dosyć mieszane oceny. Jest tak słabo osadzony w uniwersum wiedźmińskim, że gdyby nie nazwa i nawiązanie do książkowej lokalizacji, w której toczy się akcja to trudno by się zorientować, że on pochodzi od Wiedźmina.

Reklama

 

Notowania CD Projekt na tle WIG20

Źródło: TradingView

 

Masz swoje wizje, jak będzie dokładnie wyglądał projekt Polaris, czyli Wiedźmin 4? Obstawia się, że albo główną bohaterką będzie Ciri, albo że gracz będzie wychowywał, tworzył własnego wiedźmina.

Reklama

Trendy społeczne sugerują, że Ciri jako główna postać Polarisa byłaby dobrze przyjęta przez społeczność graczy. To dałoby możliwość rzeczywiście nowego otwarcia, budowania zupełnie nowej historii poza kanonem Sapkowskiego, czyli stwarzałoby duże pole do popisu dla osób, które nie czytały książek, albo nie oglądały serialu, a z drugiej strony byłoby to takie trochę easter egg, czyli puszczanie oka do fanów Wiedźmina, że jednak zupełnie nie odcinamy się od kanonu książkowego.

Zaznaczam, że tutaj mam pewne obawy, czy w przypadku Polarisa twórcy za mocno nie odejdą od głównego kanonu, czyli świata wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego. To jest taki świat z jednej strony trochę sarkastyczny, z drugiej taki mocno realistyczny, jeśli mówimy o naturze ludzkiej i realiach społecznych. To jest świat z bohaterami do których ludzie się już przyzwyczaili, nawet się z nimi zaprzyjaźnili. Pytanie, czy nie nastąpi zbyt mocne odejście od kanonu, a jeśli tak, to czy to się spodoba.

 

Sprawdź również: CD Projekt - "Siła dobrego na jednego"

 

Ostatnio Andrzej Sapkowski odwiedził siedzibę CD Projekt. Może to jakiś sygnał symboliczny, że nie odchodzimy od kanonu?

Pytanie, na ile to było działanie PR-owe. Ja mam wrażenie, że dla Polarisa byłoby lepiej, gdyby nie doszło do odejścia od kanonu, bo ta dość słaba oglądalność i słabe oceny serialu Rodowód Krwi pokazują, że fani Wiedźmina są przyzwyczajeni do tego świata.

Reklama

 

A projekt Hadar? Podobno to ma być S-F osadzone w kosmosie.

Z tego co wiem, to projekt Hadar jest na bardzo wczesnym etapie koncepcyjnym. I zdaje się, że to nie będzie główna noga przychodowa grupy. Ale tak, może to być oprojekt osadzony w świecie S-F,.

 

Jak oceniasz segment sklepów CD Projekt. Spółka ma niedługo zaprezentować nową odsłonę sklepu GEAR, od dawna prowadzi GOG.com. Ale sukcesów, jeśli chodzi o przychody, nie widać.

Jest to jakiś pomysł na obejście prowizji, jakie pobierają od sprzedaży gier wielkie platformy. Ale nie ukrywajmy, Steama nie przeskoczymy. Te sklepy to jest pewna forma urozmaicenia biznesu, ale nie są one kluczowe z fundamentalnego punktu widzenia.

 

Sprawdź również: Sprawdź wykres dnia - prawdziwy rollercoaster na akcjach CD Projektu

Reklama

 

Może zaczną być za kilka lat, gdy CD Projekt będzie miał już trzy IP i większe portfolio?

Pytanie jest tutaj o „funkcję celu”. Czemu gracz ma kupić grę na GOG.com, a nie na Steam? Gdzie jest przewaga?

 

Ostatnio z CD Projekt zszedł czynnik ryzyka w postaci zagrożenia pozwem zbiorowym ze strony amerykańskich inwestorów. Sąd Okręgowy w Stanach Zjednoczonych - Kalifornia wydał postanowienie o wstępnym zatwierdzeniu ugody z tymi amerykańskimi inwestorami.

Mam wrażenie, że to nigdy nie było wielkie ryzyko. W USA większość takich spraw kończy się ugodami.

 

Czyli podsumowując, największe ryzyko dla CD Projekt jest obecnie takie, by spółka sama sobie nie popsuła kolejnych tytułów?

Reklama

No tak, bo co jeszcze złego może z zewnątrz przyjść do CDR?. Zdaje się, że wszystkie negatywne czynniki są już uwzględnione w cenie akcji. Oczywiście, niektórzy mówią, że to największe kłamstwo każdego analityka giełdowego. Ale ja na dziś mam takie przekonanie, że w dłuższej perspektywie przeważy pozytywny sentyment do CD Projektu.

 

Sprawdź również: Uwaga na obligacje CD Projekt! Spółka ostrzega przed oszustwem

 

 

Sporo funduszy jeszcze szortuje akcje CD Projekt.

No i może być jakiś short squeeze. Na razie CD Projekt nabrał wody w usta, jeśli chodzi o premierę DLC do Cyberpunka, ale gdy ruszy z marketingiem na ostro, to rajd na kursie nie jest wykluczony.

Reklama

 

Krótkie pozycje w RKS KNF

Źródło: KNF

 

Niedługo CD Projekt opublikuje raport roczny. Masz jakieś szacunki co wyników za ubiegły rok i ten bieżący?

Na spółkę patrzę teraz bardziej holistycznie. Natomiast nie spodziewam się jakichś wielkich zaskoczeń. Choć jest kwestia sprzedaży Cyberpunka w IV kwartale 2022. Może być lekko pozytywne zaskoczenie, ale ono może się nie przełożyć na zachowanie kursu. Głównym czynnikiem będą oczekiwania w stosunku do uchylenia rąbka tajemnicy dotyczące premiery Widma Wolności.

Reklama

 

Czego się spodziewać w zakresie polityki dywidendowej CD Projekt?

Myślę, że na obecnym etapie najważniejsze dla spółki jest przeznaczenie gotówki na stworzenie świetnych jakościowo projektów, które spełnią oczekiwania graczy i inwestorów. Ewentualna dywidenda jest dodatkiem. Myślę, że inwestorzy powinni podejść do tego z bardzo dużym zrozumieniem. Ważne jest to, by CD Projekt miał za co robić porządne gry.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej