• Odbierz prezent
CD Projekt najtańszy od dwóch lat! Rynek zmiażdżył nową strategię spółki

CD Projekt po zakończeniu wczorajszej sesji opublikował zaktualizowaną strategię rozwoju, w której rynek pokładał spore nadzieje. Te nadzieje nie zostały jednak spełnione - strategia nie ma zbyt wielu konkretów, zabrakło w niej również kilku kluczowych elementów. To wszystko sprawiło, że na środowej sesji CD Projekt spadł do swojej wyceny rynkowej z początku 2018 r.

 

Mniej szumu, więcej pracy

Aktualizacja strategii CD Projekt opiera się w głównej mierze na zmianie organizacji pracy zespołów projektowych. Za poważnie brzmiącą „Transformacją RED 2.0” kryje się reorganizacja pracy programistów, którzy w osobnych i niezależnych od siebie zespołach mają od przyszłego roku równolegle rozwijać kolejne gry segmentu AAA (wysokobudżetowe produkcje). Dotychczas zespoły CD Projektu pracowały w modelu sekwencyjnym - po zakończeniu prac i wypuszczeniu na rynek jednego tytułu, przenoszono wszystkie moce przerobowe na produkcję kolejnej gry. Prowadzenie równoległych prac nad więcej niż jedną grą AAA z pewnością będzie wymagało większych nakładów finansowych, widać jednak że CD Projekt po nieudanej premierze niedopracowanego Cyberpunka 2077 nie chce już stawiać wszystkiego na jedną kartę. Dywersyfikacja portfolio wydawniczego i równoległe opracowywanie nowych tytułów mogą zwiększyć częstotliwość wypuszczania na rynek kolejnych produkcji, a także usprawnić proces aktualizowania i rozbudowywania już istniejących gier.

Drugim filarem zaktualizowanej strategii CD Projektu ma być opracowanie trybów rozgrywki wieloosobowej (multiplayer) do istniejących gier - Wiedźmina III i Cyberpunka 2077. O trybie multiplayer dla Wiedźmina mówi się już od dawna, w październiku 2019 r. spółka zapowiedziała wypuszczenie na rynek Wiedźmina Online, warunkiem powstania którego ma być sukces trybu multiplayer w Cyberpunku, który jednak planowany jest na 2022 r. W zaktualizowanej strategii rozwiano wszelkie wątpliwości - tryby multiplayer dla dwóch czołowych tytułów zostaną opublikowane, choć Cyberpunk 2077 ma otrzymać go jako dodatek do obecnej gry, nie zaś w formie osobnego tytułu. O tym, że CD Projekt bierze rozgrywkę wieloosobową na poważnie świadczyć mogą plany przejęcia kanadyjskiego studia Digital Scapes, które ma duże doświadczenie w budowie gier multiplayer.

Trzecim elementem nowej strategii CD Projektu ma być rozwijanie dwóch kluczowych tytułów o nowe elementy, jednak bez podania jakichkolwiek szczegółów. Spółka chce rozwijać swoje marki również poprzez gry mobilne, czego przykładem jest Wiedźmin: Monster Slayer i dalsze prace nad grą karcianą GWINT, zapowiedziano również publikację Wiedźmina III w wersji na najnowsze konsole dziewiątej generacji (obecnie jest dostępny w wersji wstecznej kompatybilności). CD Projekt chce rozszerzyć pola działalności w oparciu o swoje marki m.in. w zakresie produkcji filmowych i seriali, książek czy komiksów oraz merchandisingu (sprzedaży akcesoriów, koszulek, itp.).

Spółka postanowiła również zmienić model komunikacji marketingowej, co było jednym ze źródeł krytyki wobec studia po premierze Cyberpunka 2077. W ramach nowej strategii działania promocyjne nowych produkcji mają rozpoczynać się dużo bliżej premiery. Warto przypomnieć, że spółka intensywnie promowała Cyberpunka 2077 od 2018 r., budując atmosferę napięcia i podwyższając do granic możliwości oczekiwania zarówno graczy, jak i akcjonariuszy. Finalnie CD Projektowi nie udało się im sprostać. W przyszłości takie błędy w komunikacji mają zostać wyeliminowane. Dla akcjonariuszy to sygnał, że o kolejne dynamiczne wzrosty notowań pod informacje o nowych produkcjach może być znacznie trudniej niż w przeszłości.

FXMAG akcje cd projekt najtańszy od dwóch lat! rynek zmiażdżył nową strategię spółki cd projekt sa cdr.pl cd projekt, kurs cd projekt, cd projekt strategia, cyberpunk 2077, premiera cyberpunk 2077, wiedźmin, wiedźmin iv, kiedy wiedźmin iv, wiedźmin 4, sektor gamingowy, nowa strategia spółki cd projekt, cd projekt strategia spółki, akcje cd projekt, cd projekt red akcje, jak zarejestrować grę na cd projekt, jak kupić akcje cd projekt, ile cd projekt zarobił na wiedźminie, cd projekt red cyberpunk 2077, cd projekt notowania, cd projekt gpw, cd projekt cyberpunk, cd projekt red sklep, akcje cd projekt red, grupa kapitałowa cd projekt gry wideo, cyberpunk 2077 premiera, cd projekt red cyberpunk 2077, cyberpunk 2077 wymagania, cd projekt ile zarobił na wiedźminie, jak dostać pracę w cd projekt red, jak zrobić projekt płyty cd, ile osob pracuje w cd projekt, ile zarabia cd projekt grafik, nowa strategia cd projekt, cd projekt nowa strategia, strategia rozwoju cd projekt, czy kurs cd projekt wzrośnie, czy kurs cd projekt załamie się, cdr 1

 

Bez konkretów i fajerwerków

Aktualizacja strategii czołowej polskiej spółki gamingowej może rozczarowywać, głównie ze względu na brak konkretów i pominięcie pewnych informacji, które były oczekiwane przez rynek. Mimo, że spółka sporą część swojej strategii poświęciła rozwijaniu marki Wiedźmina, nie pojawiła się nawet najmniejsza wzmianka o pracach nad czwartą częścią gry. A to właśnie Wiedźmin IV będzie miał największe szanse na odbudowę reputacji CD Projektu po wypuszczeniu na rynek niedopracowanego Cyberpunka 2077. Spółka pochwaliła się, że sprzedała ponad 50 mln kopii gier z serii wiedźmińskiej, całkowicie przemilczając znacznie istotniejsze wyniki sprzedażowe Cyberpunka 2077. Ostatnie oficjalne dane na ten temat pochodzą z końca zeszłego roku - wynika z nich, że do 20 grudnia 2020 r. Cyberpunk 2077 sprzedał się w liczbie ponad 13 mln sztuk, już po odliczeniu zwrotów ze strony rozczarowanych graczy. To permanentne milczenie na temat sprzedaży flagowej gry, a także przesunięcie terminu publikacji sprawozdania finansowego za 2020 r. nie są dobrą wróżbą. Choć i tak raczej nikt nie liczy na to, że CD Projekt zrealizuje prognozy analityków sprzed premiery Cyberpunka 2077, zakładające sprzedaż gry na poziomie 18 mln sztuk w samym 2020 r.

Czytaj także: CD Projekt zhackowany - co gorszego może jeszcze się wydarzyć?

Co złego może jeszcze przydarzyć się CD Projekt? To pytanie, które w ostatnich tygodniach zadaje sobie wielu graczy, akcjonariuszy i obserwatorów rynku. Po niezbyt udanej premierze Cyberpunka 2077, problemach z wersją na konsole starszej generacji, akcji zwrotu pieniędzy niezadowolonym klientom i ki.. Czytaj
CD Projekt zhackowany - co gorszego może jeszcze się wydarzyć?
 

 

Nowa strategia nie przekonała akcjonariuszy

Aktualizacja strategii CD Projektu spotkała się jednoznacznie negatywnym przyjęciem akcjonariuszy - na środowej sesji notowania otworzyły się ponad 8% luką spadkową (na 199,8000 PLN) i to mimo tego, że na wtorkowej sesji akcje CD Projektu traciły ponad 9% (spadek z 250,0000 PLN na 217,9000 PLN). W pierwszych minutach dzisiejszej sesji notowania CDR spadły do 182,4000 PLN, co jest najniższym poziomem od marca 2019 r. i spadkiem o ponad 15%. Po poniedziałkowych wzrostach CD Projektu (o niecałe 10%, z 218,0000 PLN do 239,7000 PLN) wywołanych wypuszczeniem aktualizacji Cyberpunka 2077, przeciekami o dodatkach do gry i zapewne również oczekiwaniem na nową strategię, widać dominację podaży i negatywnego sentymentu wobec akcji spółki. Mało konkretna i nie zawierająca przełomowych informacji strategia CD Projektu rozczarowała rynek, sprowadzając wycenę spółki do poziomów z pierwszej połowy 2018 r. Wówczas jednak panował czytelny trend wzrostowy.

Najbliższą szansę na rehabilitację spółka będzie mieć w poniedziałek 19 kwietnia, kiedy zostanie opublikowany opóźniony raport finansowy za 2020 r. Po fatalnej premierze Cyberpunka 2077 rynek nie oczekuje fajerwerków w kwestii przychodów i wyniku netto, co jednak nie wyklucza pogłębienia spadków po przedstawieniu sprawozdania.

 

Miażdżące rekomendacje

Aktualizacja strategii CD Projektu nie zyskała również aprobaty analityków, w tym również tych zagranicznych. Dwa banki inwestycyjne po publikacji strategii zdecydowały się na aktualizację swoich wcześniejszych cen docelowych dla CD Projekt - obie rekomendacje były bezlitosne dla twórców Cyberpunka 2077. Analityk Barclays podtrzymał rekomendację „niedoważaj”, jednocześnie obniżając cenę docelową akcji CDR z wcześniejszych 185 PLN do 165 PLN. O tym jak bardzo zmieniła się sytuacja CD Projektu w ciągu zaledwie kilku miesięcy świadczyć może fakt, że Barclays jeszcze w grudniu zeszłego roku, tuż przed premierą Cyberpunka 2077, ustalił cenę docelową na… 355 PLN. Aktualna rekomendacja zakłada ponaddwukrotnie niższy kurs, co nie zdarza się często w tak krótkim czasie.

Przed premierą flagowej gry jeszcze wyżej akcje CD Projektu wyceniał analityk Credit Suisse - wówczas było to 400 PLN. Bank w trakcie dzisiejszej sesji również zdecydował się na aktualizację swojej rekomendacji, określając obecną sytuację CD Projektu na „gorszą od szerokiego rynku”, a docelowy kurs akcji zaledwie na 155 PLN.

Finalnie środowa sesja zakończyła się dla CD Projekt 12,5% spadkiem, na kursie 190,5000 PLN, przy wartości obrotu dochodzącej do 671 mln złotych.

Czytaj także: CD Projekt pod ostrzałem. Inwestorzy z USA pozywają spółkę za fatalny debiut Cyberpunka 2077. Czy zagrożenie zza oceanu jest realne?

Niedługo po średnio udanej premierze Cyberpunka 2077 internet obiegł zrzut ekranu komentarza zdesperowanego akcjonariusza umieszczonego na jednym z forów. Jego autor, który kupił akcje CD Projekt na górce cenowej za pieniądze z kilkusettysięcznego kredytu, pyta się co ma robić, gdy akcje spadają i c.. Czytaj
CD Projekt pod ostrzałem. Inwestorzy z USA pozywają spółkę za fatalny debiut Cyberpunka 2077. Czy zagrożenie zza oceanu jest realne?

 

Notowania: CD Projekt SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CDR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk