• Odbierz prezent
CD Projekt, mBank i Celon Pharma po czerwonej stronie rynku, akcje R22 oraz PGE zwyżkują

Wczorajsza sesja na Wall Street nie zmieniła wiele dla głównych indeksów, które zakończyły dzień w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Do największych spółek, które dziś przedstawią raport za I kw. należy przede wszystkim Nvidia. Pozytywną informację o 100%-owej skuteczności szczepionki wśród osób w wieku 12-17 lat podała Moderna, w kolejnych dniach spółka wystąpi o zgodę na użycie w tej grupie wiekowej. Nieco słabsze niż konsensus okazały się dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA, sprzedaż w kwietniu wyniosła 863 tys. w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 970 tys.

Na krajowym parkiecie, za wyjątkiem indeksu małych spółek, zyskiwały kluczowe indeksy

Wśród blue chipów najmocniej podrożały walory LPP (+7,9%), w reakcji na podanie informacji o planowanej wypłacie dywidendy w wysokości 450 zł na akcję. PGE (+3,4%) nadrabiała straty wywołane orzeczeniem TSUE ws. kopalni Turów, spółka po wczorajszej sesji opublikowała wyniki finansowe za I kw., które są zgodne z szacunkami (808 mln zł zysku netto jednostki dominującej). W temacie spółek energetycznych (PGE, Enea, Tauron) MAP opublikowało harmonogram działań związanych z transformacją sektora, nabycie przez SP aktywów węglowych ma nastąpić w II/III kw. 2022 roku. Na przeciwległym biegunie w indeksie znalazł się CD Projekt (-2%) – wczoraj akcjonariusze zadecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 5 zł na akcję, a spółka poinformowała, że RN powołała obecny zarząd na kolejną kadencję. W sprawie pozwu zbiorowego CD Projekt nie zna jeszcze wartości roszczeń i ostateczny kształt pozwu pozna pod koniec czerwca.

W indeksie mWIG40 drugi dzień z rzędu te same walory znalazły się po obu stronach indeksu

- na popytowej fali po publikacji raportu lokalne maksima poprawił Kruk (+8%), a do najsłabszych walorów należała Celon Pharma (-5,2%) i mBank (-3,5%). W indeksie sWIG80, po publikacji wyników, najmocniej zyskał CI Games (11,7%), tym samym spółka znalazła się przy górnym ograniczeniu trendu horyzontalnego trwającego od jesieni 2020 roku. Solidnie zyskała też grupa R22 (+4,2%), która po wczorajszej sesji przedstawiła raport za I kw., zysk netto wyniósł 6,9 mln zł, co oznacza wzrost o 77% r/r. Najsłabszym walorem na głównym rynku była Trakcja (-14%), podaż uaktywniła informacja o wezwaniu odkupu pakietu akcji od hiszpańskiej Comsy, po cenie 1,7 zł za akcję, znacznie poniżej ceny rynkowej.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk