• Odbierz prezent
CD Projekt cały czas największym obciążeniem dla krajowych blue chipów - akcje CDR na minimach z marca ub. r.
fot. freepik.com

Wczorajsza sesja na WIG20 była trzecią wzrostową z kolei, dzięki czemu indeks blue chipów po obronie wsparcia przy 1 900 pkt. pod koniec lutego, dotarł obecnie do pierwszego oporu przy poziomie ok. 2 000 pkt. Na tym obszarze, podobnie jak w połowie lutego, także wczoraj obserwowaliśmy wyhamowanie wzrostów indeksu i częściową realizację zysków pod koniec dnia. Wśród komponentów indeksu cały czas największym obciążeniem pozostają akcje CD Projekt (-5,7%), które po przełamaniu wsparcia przy 240 zł kontynuują trend spadkowy i znajdują się obecnie przy minimach z marca ub. r.

Po pozytywnej stronie rynku w tym tygodniu znajdują się natomiast akcje spółek paliwowych (PKN, Lotos, PGNiG),

które drożały odpowiednio +3,55%, +2,19% i +1,42%. Z mieszanym przebiegiem sesji mieliśmy do czynienia w przypadku średnich i mniejszych spółek: mWIG40 wyróżnił się wzrostem o ponad 1,2% (duży wpływ spółek COVIDowych, czyli Biomed Lublin i Mercator) i zmierza w kierunku tegorocznych maksimów, podczas gdy sWIG80 zakończył dzień na lekkim minusie, przy czym sWIG80 także znajduje się blisko swoich szczytów. Z udaną sesją mieliśmy do czynienia w środę także w przypadku rynków zagranicznych.

O ile wzrosty w Europie można ocenić jako umiarkowane (w okolicach 0,5%-1,0%),

to np. indeks DAX kontynuował poprawianie historycznych szczytów, tymczasem atmosfera za oceanem była jeszcze lepsza z uwagi na przyjęcie pakietu stymulacyjnego wartego 1,9 bln dolarów przez Izbę Reprezentantów. Ustawa zostałą już przegłosowana przez Senat, a Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę w najbliższy piątek. Szczególnie mocno rosły w reakcji na te informacje spółki przemysłowe z indeksu Dow Jones Composite (+1,1%) oraz Dowj Jones Industrials (+1,5%).

Oczekiwania co do sesji dzisiejszej

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym wydarzeniem dnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wprawdzie ani my ani rynek nie spodziewamy się zmian w prowadzonej polityce monetarnej, to inwestorzy mogą bacznie śledzić komentarze EBC podczas konferencji prasowej, dotyczące perspektyw odbudowy koniunktury w strefie euro oraz oceny wpływu rosnących rentowności obligacji skarbowych na politykę Banku. Natomiast biorąc pod uwagę wczorajsze wzrosty głównych parkietów oraz kontynuację tego trendu w trakcie sesji azjatyckiej, spodziewamy się pozytywnego początku notowań w Europie


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk