• Odbierz prezent
CCC zmiażdżone przez koronawirusa. Słabe wyniki za pierwszy kwartał, a to dopiero początek

Spółka CCC, która uznawana jest za jedną z tych, w które obecna sytuacja wywołana pandemią koronawirusa uderza najmocniej, jako pierwsza opublikowała szacunkowe wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Mimo tego, że ograniczenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego objęły tylko marzec, to i tak zauważalnie odbiło się to na kondycji CCC. Na czwartkowej sesji akcje spółki obuwniczej tracą niecałe 5%.

 

Wg wstępnych wyników finansowych, strata operacyjna (EBIT) CCC w pierwszym kwartale wyniosła 327 mln złotych (rok temu było to 148,6 mln PLN na minusie), zaś wynik EBITDA został oszacowany na 136 mln złotych na minusie (rok temu było to 18,6 mln PLN zysku).

 

Równie mało optymistycznie wyglądają wyniki sprzedaży w sklepach stacjonarnych - w pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży wyniosły 528 mln złotych, w porównaniu do 715 mln złotych rok wcześniej (spadek o 26%). Wyniki ze sprzedaży internetowej przekroczyły 401 mln złotych i były o niecałe 39% wyższe niż rok wcześniej (289 mln PLN), co jednak nie przełożyło się na wyższe przychody ogółem - wyniosły one 944 mln złotych, w porównaniu do 1,039 mld złotych rok wcześniej (spadek o ponad 9%).

 

Na istotny spadek przychodów CCC wpłynęły przede wszystkim ograniczenia handlu i zamknięcie galerii oraz centrów handlowych, wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony zaledwie w połowie marca, a i tak mocno odbił się na obrotach spółki.

Akcje CCC w ciągu ostatniego miesiąca straciły ponad 57% (najwięcej spośród społek z WIG20), co wskazuje na to, że akcjonariusze spodziewali się pogorszenia sytuacji finansowej spółki. Aktualnie akcje CCC są wyceniane po 28,9000 PLN, co oznacza spadek o 5,79%.

Czytaj także: LPP walczy z koronawirusem obniżając wynagrodzenia zarządu spółki

Największej polska spółka odzieżowa notowana na giełdzie, jaką jest LPP, poinformowała w komunikacie z 31 marca, że jej zarząd postanowił obniżyć swoje wynagrodzenia do symbolicznej kwoty 1 PLN. Decyzja wynika z trudnej sytuacji finansowej spółki, która spowodowana jest skutkami pandemii koronawirus.. Czytaj
LPP walczy z koronawirusem obniżając wynagrodzenia zarządu spółki

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk