• Odbierz prezent
CCC spada prawie 50%! Polski WIG 21,7 procent w dół, DAX traci 20%. Podsumowanie tygodnia

Tak fatalnego tygodnia na giełdach nie doświadczył nawet Warren Buffet przez 89 lat swojego życia. A przecież polska giełda zachowuje się dużo gorzej niż amerykańska. Nagłe rozprzestrzenianie się koronawirusa po krajach rozwiniętych wywołało panikę sprzedaży akcji. Inwestorzy boją się wstrzymania procesów gospodarczych na kilka tygodni, co przecież miało miejsce w części Chin. Amerykański indeks S&P500 stracił w tydzień 8,8%, niemiecki DAX 20,0%, polski WIG 21,7%. Zgodnie traciły w Warszawie spółki duże – WIG20 spadł o 22,6%, średnia – mWIG40 o 20,1%, i mniejsze – sWIG80 o 18,9%. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets zanotował „zaledwie” minus 11,9%, w czym duża zasługa Chin, których gospodarka już wraca do poprzedniego stanu po opanowaniu epidemii.

Spółki z WIG20

Wszystkie spółki z WIG20 doznały dwucyfrowych spadków, przy czym tylko jedna straciła ponad 40%. Kurs CCC spadł o 47,5%, gdyż spółkę wyjątkowo mocno dotyka spadek odwiedzin klientów w sklepach stacjonarnych, przy dotychczasowych problemach – napiętym bilansie i ciepłej zimie. Stosunkowo najbardziej odporne są spółki paliwowe, których biznes ratują nieco silne spadki cen ropy naftowej, co pozwoli nieco podwyższyć marże. W efekcie Lotos stracił „jedynie” 13,7%, a PKN 15,9%. Nieźle także zachował się kurs CD Projekt, który spadł o 16,8%, gdyż zamknięcie ludzi w domach może nawet zwiększyć sprzedaż gier komputerowych. Spółki z mWIG40 także wszystkie na czerwono, spadały nawet objęte wezwaniem Energa i Orbis. Najmocniej tracił Mabion, bo o 51,6%, gdyż na obecną stutuację nakłada się brak rejestracji głównego produktu spółki w Europejskiej Agencji Leków i prawdopodobna konieczność emisji akcji, której obecna sytuacja rynkowa bardzo nie sprzyja.

Nowy punkt widzenia inwestorów

W tych czasach inwestorzy zupełnie nie patrzą na publikacje dotyczące historycznych danych ekonomicznych. Są one już bardzo nieaktualne, gdyż w marcu i kwietniu zobaczymy na pewno bardzo złe raporty. Najistotniejsze w tym momencie są skala i zasady spodziewanych stymulacji monetarnych i fiskalnych. Ich rozmiar prawdopodobnie przewyższy to co widzieliśmy po Wielkim Kryzysie Finansowym 2008 r. Jeśli banki centralne i rządy nie sprostają sytuacji, recesja gospodarcza w wielu krajach jest bardzo prawdopodobna.Nadzwyczajna decyzja amerykańskiego Fedu z niedzieli o ścięciu stóp procentowych do zera i ogromnego zwiększenia skupu obligacji skarbowych i hipotecznych to tylko pierwszy krok w tym kierunku.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk