• Odbierz prezent
CCC ponad 12 proc. w górę, kurs JSW wyżej o prawie 10%. Mocne wzrosty na GPW

W zeszłym tygodniu rynki akcji balansowały między napływającymi pozytywnymi wiadomościami o szczepionkach, a coraz większymi ograniczeniami gospodarczymi, których celem było powstrzymanie niedawnego wzrostu liczby nowych zakażeń i hospitalizacji. Indeksy zakończyły tydzień niejednoznacznie, S&P 500 obniżył wartość o 0,73%, a Dow Jones Indus. o 0,73%, natomiast Nasdaq wzrósł podczas tygodnia o 0,22%. Rotacja z sektora technologicznego na rzecz akcji cyklicznych jest kontynuowana. Rozwój szczepionek poprawił nastroje inwestorów i ich zaufanie, co do perspektyw na przyszły rok. Opublikowane tygodniowe dane dotyczące zatrudnienia w USA (742 tys. vs prognozowane 707 tys.) nie napawają jednak optymizmem. Dodatkowo niższe od oczekiwanego tempo wzrostu sprzedaży detalicznej (0,3% vs. prognozowane 0,5%) potwierdza, że ożywienie gospodarcze jest wciąż niepewne, a powrót do poziomów sprzed pandemii może zająć jeszcze jakiś czas. Uwagę zwracają doniesienia, że Departament Skarbu wstrzyma po 31 grudnia niektóre programy stymulacyjne realizowane razem z FED dla wsparcia małego i średniego biznesu.

Akcje w Europie rosły trzeci tydzień z rzędu w wyniku optymizmu, co do potencjalnych szczepionek na koronawirusa. Jednak obawy, że rosnące wskaźniki infekcji mogące spowodować ostrzejsze ograniczenia, ograniczyły zyski inwestorów. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 1,15% wyżej, podczas gdy niemiecki indeks DAX wzrósł o 0,46%, francuski CAC 40 zyskał 2,15%, a włoski FTSE MIB o 3,84%. Brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 0,55%.

Przy Książęcej, w ostatnim tygodniu byliśmy świadkami mocny wzrostów. WIG wzrósł o 3,39%, WIG20 o 4,08%, mWIG40 o 1,32%, a sWIG80 o 2,52%. Rotacja do spółek cyklicznych była bardziej widoczna w Warszawie, niż na innych rynkach. W gronie największych spółek najlepiej zachowywały się akcje CCC (+12,28%), JSW (+9,30%), PKN (+9,35%), PZU (+8,64%). Spośród spółek o średniej kapitalizacji również najlepiej prezentowały się spółki cykliczne: BNP Paribas PL (+10,45%), PKP Cargo (+9,37%) oraz Intercars (+9,05%).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk