• Odbierz prezent
CCC, LPP, MONNARI – jak długo potrwa euforia? Co dalej z WIG20?

Dzisiejsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych rozpoczęła się kontynuacją mocnych wzrostów branży odzieżowej. Są one spowodowane komunikatem premiera Mateusza Morawieckiego o planowanym otwarciu galerii handlowych 4 maja 2020 roku. Jednak czy ta euforia nie jest przedwczesna?

Czy to naprawdę taka dobra wiadomość?

Głównymi beneficjentami podjętej przez Rząd decyzji są niewątpliwie akcjonariusze spółek odzieżowych notowanych na polskim parkiecie. Jednak z zupełnie innego punktu widzenia patrzy na nią Igor Kaja, prezes firmy OTCF (właściciel marki 4F). W wywiadzie powiedział: „Przy zachowaniu przedkryzysowego poziomu czynszów handel nadal będzie ponosił ogromne straty. To będzie rzeź najemców. Jeśli dostaniemy te same czynsze, handel w galeriach nie przetrwa. To potężne zagrożenie”.

Inwestorzy korzystają z pretekstu do odbicia mocno przecenionych akcji

Trend spadkowy na polskich spółkach odzieżowych trwa już bardzo długo i doprowadził niektóre z nich do zaskakująco niskich poziomów cenowych. Jednak inwestując na rynkach finansowych zawsze należy mieć świadomość, że nigdy nie jest tak tanio, aby nie mogło być jeszcze taniej. Świetnym przykładem jest tutaj ropa WTI, której kurs spadł nawet do wartości ujemnych. Na akcjach oczywiście nie będziemy mieć takich anomalii, jednak czy obecnie mamy do czynienia z rynkową okazją?

CCC

Akcje CCC rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej, po czym dalej kontynuowały ruch na północ. Jednak sił nie starczyło na wiele, ponieważ pomimo dwóch imponujących sesji, kurs akcji CCC wciąż nie zdołał nawet dojść do poziomu z 15 kwietnia.

CCC 3m

Wykres akcji CCC notowanych na GPW (3 miesiące)

W średnim terminie mamy do czynienia ze wsparciem na poziomie 38,60 zł, natomiast oporem na 56,80 zł. Gdyby tę drugą barierę udało się pokonać, to kolejnym celem dla kupujących akcje CCC powinno być 67,55-80,55 zł.

CCC 5m

Wykres akcji CCC notowanych na GPW (5 miesięcy)

W długim terminie mamy do czynienia z bardzo silnym trendem spadkowym, dlatego należy się liczyć z tym, że o powrót do hossy nie będzie łatwo. Taki proces powinien się rozpocząć od długotrwałej konsolidacji w dolnych zakresach cenowych (faza akumulacji).

LPP

W długim terminie znacznie lepiej od akcji CCC wygląda wykres LPP. Mamy tutaj do czynienia z bardzo ładnym, dynamicznym odreagowaniem, po wcześniejszych spadkach. LPP już teraz znalazło się w rejonie, które dla CCC zostało określone jako strefa 67,55-80,55 zł. Na LPP odpowiednikiem jest zakres cen 6700-7555 zł. Z kolei bardzo istotnym wsparciem 5400 zł.

LPP 5m

Wykres akcji LPP notowanych na GPW (5 miesięcy)

O tym, iż tego rodzaju bariera ma zazwyczaj bardzo mocny charakter podażowy, mogliśmy się przekonać podczas dzisiejszej sesji. Byki rozpoczęły od odważnego ataku, a już po pierwszej godzinie handlu oddały inicjatywę stronie podażowej.

LPP 1d

Wykres akcji LPP notowanych na GPW (1 dzień)

W długim terminie pokonanie strefy 6700-7555 zł powinno skutkować atakiem w okolice 9000 zł.

LPP 1y

Wykres akcji LPP notowanych na GPW (1 rok)

Akcjonariusze powinni zachować szczególną czujność ponieważ widoczna na wykresie struktura oraz kształt budującej się obecnie świecy dziennej daje pewne obawy, czy aby dzisiaj nie mieliśmy do czynienia z przynajmniej lokalnym szczytem. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, cały ruch wzrostowy od połowy marca może okazać się jedynie korektą przed kontynuacją spadków.

MONNARI

Podobne obawy jak w przypadku LPP nasuwają się również spoglądając na wykres MONNARI.

MONNARI 1y

Wykres akcji LPP notowanych na MONNARI (1 rok)

Tego rodzaju świece z dużymi górnymi cieniami, budowane przy dużych obrotach, mogą zwiastować wyjście dużego gracza wykorzystującego zwiększenie obrotów podczas rynkowej euforii.

Jak wygląda sytuacja indeksu WIG20?

Najważniejszy polski indeks WIG20 dzielnie walczy już od 1,5 miesiąca starając się dołożyć kolejne punkty do rozpoczętego w połowie marca rynkowego odbicia na giełdach całego świata. Niestety i tutaj nie wygląda to zbyt dobrze. Jak widać na wykresie- skala zwyżki w stosunku do wcześniejszego spadku jest póki co mizerna. Dodatkowo WIG20 ma wielkie trudności z przejściem ostatniego lokalnego szczytu zlokalizowanego na poziomie 1673 punktów. Prawdziwe wyzwanie czekać będzie jednak kupujących dopiero w zakresie luki cenowej czyli w przedziale 1700-1750 punktów. Pierwszym negatywnym sygnałem byłby natomiast spadek poniżej 1550 punktów.

WIG20 5m

Wykres indeksu WIG20 (5 miesięcy)

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk