• Odbierz prezent
Cboe znów wycofuje swój wniosek o Bitcoin ETF

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) we wtorek 17 września poinformowała o wycofaniu przez giełdę Cboe wniosku o rozpoczęcie notowań ETF na bitcoina (BTC) zarządzanego przez VanEck i SolidX. To już kolejny raz, w którym najbardziej oczekiwany bitcoinowy ETF zostaje wycofany przez wnioskodawcę, zanim SEC podjął decyzję w jego sprawie.

 

Jak wynika z komunikatu SEC, wniosek o utworzenie ETF-u na bitcoina został wycofany przez giełdę Cboe w piątek 13 września, bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Warto przypomnieć, że chicagowska giełda rozpoczęła notowania ETF-u na BTC zarządzanego przez VanEck i SolidX 3 września, jednak w formie ograniczonej wyłącznie do wybranych inwestorów instytucjonalnych, co nie wymaga zatwierdzenia certyfikatów inwestycyjnych przez SEC.

 

Wniosek o utworzenie bitcoinowego ETF-u na Cboe po raz pierwszy został wycofany 22 stycznia przez wnioskodawcę, na niewiele ponad miesiąc przed ostatecznym terminem jego rozpatrzenia przez SEC, który wypadał 27 lutego. VanEck/SolidX ponownie złożyli wniosek o swój ETF na bitcoina 31 stycznia. Ostateczny termin decyzji SEC w jego sprawie przypadał na 18 listopada.

 

Propozycja ETF-u na BTC od VanEck i SolidX wzbudzała największe emocje ze względu na jego charakter. Miał on bowiem cechować się tzw. replikacje fizyczną, co byłoby równoznaczne z tym, że zakup certyfikatów inwestycyjnych przekładałby się na kupno BTC na rynku OTC. Pozwoliłoby to m.in. inwestorom instytucjonalnym na inwestowanie w kryptowalutę, bez jednoczesnego podejmowania ryzyka depozytowego, związanego z zabezpieczaniem cyfrowych portfeli. Wielu obserwatorów rynkowych wciąż doszukuje się w dopuszczeniu ETF-ów na BTC na amerykańskiej giełdzie silnych bodźców popytowych. 

Czytaj także: Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje in.. Czytaj
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk