• Odbierz prezent
Cboe zawiesza kontrakty futures na bitcoina (BTC)

Chicagowska giełda instrumentów pochodnych Cboe poinformowała w czwartek 14 marca o czasowym zawieszeniu oferowania nowych kontraktów terminowych futures na bitcoina (BTC). Powodem decyzji była chęć przeanalizowania wpływu kontraktów futures na zachowanie notowań bitcoina oraz całego rynku kryptowalut.

 

 

Giełda Cboe o swojej decyzji ws. futuresów na BTC poinformowała wczoraj w zaktualizowanym oświadczeniu. Można przeczytać w nim, że giełda nie uruchomi serii marcowych kontraktów na bitcoina (XBT), po to aby dokonać oceny ich wpływu na rynek kryptowalut. Wbrew wielu mylnym doniesieniom prasowym, Cboe nie planuje zawieszenia futuresów BTC wyłącznie na marzec, informując o tym, że na obecny moment nie planuje wznawiania kontraktów XBT.

Kontrakty futures na bitcoina z serii XBTM19 wciąż będą notowane bez jakichkolwiek zmian aż do daty ich wygaśnięcia, która przypada na 19 czerwca 2019 r.

Bitcoin futures na Cboe to kontrakty terminowe śledzące notowania BTC, nieposiadające fizycznej dostawy (kontrakty nabywane są za pomocą dolarów). Wartość jednego kontraktu futuresów na Cboe to 1 BTC (w CME to 5 BTC), zaś minimalny depozyt musi wynosić przynajmniej 44% wartości jednego kontraktu (1 BTC).

 

Mimo, że futuresy na BTC z Cboe i CME nie mają bezpośredniego wpływu na rynek bitcoina, mogą służyć do maksymalizowania zysków inwestorów z dużym kapitałem, którzy mają szanse na sterowanie rynkiem tak, a by zachować kierunek obstawiony w kontraktach.

 

Giełda Cboe była pierwszym podmiotem oferującym kontrakty terminowe na BTC, wyprzedzając w grudniu 2017 r. o tydzień czołową giełdę derywatów i opcji CME.

 

Czytaj także: Kontrakty futures na bitcoina - wszystko, co musisz wiedzieć

Od ubiegłego tygodnia inwestorzy mają możliwość handlu instrumentami opartymi bitcoina na regulowanych giełdach instrumentów pochodnych. Notowania kontraktów futures na najbardziej popularną z walut cyfrowych uruchomiły już Cboe i CME Group. Jakie możliwości dają te rynki osobom zainteresowanym inw.. Czytaj
Kontrakty futures na bitcoina - wszystko, co musisz wiedzieć

 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk