• Odbierz prezent
Cboe ponownie składa wniosek o ETF na bitcoina do SEC

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, najbardziej oczekiwany przez rynek wniosek o Bitcoin ETF od giełdy Cboe w kooperacji z VanEck i SolidX, został wycofany przez wnioskujących, ze względu na wstrzymanie prac rządu Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowano w czwartek 31 stycznia, Cboe złożyła kolejny wniosek o zezwolenie na uruchomienie ETF na BTC do amerykańskiego regulatora SEC, po tym jak w sobotę przywrócono pracę rządu.

 

Czytaj także: Bitcoin ETF odchodzi w niepamięć. Cboe wycofuje najbardziej wyczekiwany wniosek

Chicagowska giełda instrumentów pochodnych Cboe wycofała swój wniosek o możliwość uruchomienia Bitcoin ETF. Wniosek złożony u amerykańskiego regulatora finansowego SEC był najmocniej oczekiwanym i uznawanym za najbardziej prawdopodobny do zaakceptowania przez nadzór finansowy.   O wycofaniu wnio.. Czytaj
Bitcoin ETF odchodzi w niepamięć. Cboe wycofuje najbardziej wyczekiwany wniosek

Wniosek o przyznanie prawa do oferowania ETF na bitcoina został złożony powtórnie przez Cboe, fundusz VanEck oraz firmę SolidX, nie został jednak jeszcze zaakceptowany przez SEC; wydaje się to jednak kwestią czasu. Ponownie jak w poprzednim przypadku, amerykański nadzór finansowy po przyjęciu wniosku będzie miał 240 dni na jego rozpatrzenie. Daje to potencjalną szansę na zatwierdzenie ETF-u jeszcze w 2019 r. 

 

Poprzedni wniosek, wycofany przez wnioskodawcę 22 stycznia, był trzykrotnie przesuwany w czasie przez SEC, zaś ostateczną data jego rozpatrzenia był 27 lutego. Wycofanie wniosku było bezpośrednio związane z tzw. government shutdown, czyli wstrzymanie prac rządu.

 

Nadzieje uczestników rynku kryptowalut skupiają się właśnie wokół propozycji ETF na bitcoina notowanego na chicagowskiej giełdzie Cboe, ze względu na jego charakter. Posiada on bowiem tzw. replikacje fizyczną, co jest równoznaczne z tym, że zakup certyfikatów inwestycyjnych będzie przekładał się na kupno BTC na rynku OTC. Pozwoli to inwestorom instytucjonalnym na inwestowanie w kryptowalutę, bez jednoczesnego podejmowania ryzyka depozytowego, związanego z zabezpieczaniem cyfrowych portfeli. Wielu obserwatorów rynkowych widzi w dopuszczeniu ETF na BTC do obrotu szansę na przełamania trwającego od początku zeszłego roku trendu spadkowego.

 

25 stycznia wniosek o zezwolenie na uruchomienie ETF na BTC złożyła również nowojorska giełda opcji NYSE Arca, w kooperacji z funduszem Bitwise Asset Management.

Czytaj także: Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje in.. Czytaj
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk