• Odbierz prezent
Caterpillar

31 stycznia przed sesją na amerykańskim rynku spółka Caterpillar przedstawiła swe wyniki kwartalne. Spółka pod względem zysku przewyższyła oczekiwania, jednak obawy inwestorów wzbudziły przychody, które okazały się niższe niż przed rokiem i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie.

 

31 stycznia w piątek przed rozpoczęciem sesji na amerykańskim rynku swe wyniki kwartalne opublikował znany producent sprzętu ciężkiego – Caterpillar.

Przychody wyniosły 13,11 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami analityków z Wall Street. Jednocześnie były one niższe o 8% niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku, w którym wyniosły 14,3 mld USD. Zysk na akcję przewyższył oczekiwania analityków. Wyniósł 2,63 USD wobec spodziewanych 2,37 USD na akcję. Okazał się on także wyższy niż w analogicznym kwartale 2018 r., kiedy wyniósł 2,55 USD na akcję.

W całym 2019 r. przychody wyniosły 53,8 mld USD wobec 54,7 mld USD w poprzednim roku. Były więc niższe o 2% niż przed rokiem. W całym roku zysk na akcję także okazał się nieco niższy i wyniósł 11,06 USD wobec 11,22 USD w 2018 r.

CEO Caterpillar – Jim Umpleby zwrócił uwagę na utrzymujące się czynniki ryzyka na świecie, które wpływają na przychody spółki. W swym oświadczeniu stwierdził: „Spodziewamy się, że trwająca niepewność gospodarcza na świecie będzie wywierać wpływ na sprzedaż użytkownikom w 2020 r. i spowoduje, że sprzedawcy nadal będą ograniczać zapasy. Polepszyliśmy nasze terminy realizacji zamówień i pozostajemy przygotowani na to, by szybko reagować na zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany popytu ze strony klientów.”

Spółka przedstawiła prognozę na cały 2020 rok. Okazała się ona słabsza niż szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 10,63 USD. Spółka tymczasem spodziewa się zysku na akcję w przedziale od 8,5 USD do 10 USD.

W ostatnim roku na wyniki spółki negatywnie wpłynęła wojna handlowa między USA a Chinami. Nie sprzyjały spółce wyższe ceny materiałów, cła oraz niższy popyt ze strony klientów, którzy wstrzymywali się z większymi zamówieniami.

Niższe przychody spółki i słabsza prognoza na najbliższy rok zmartwiły inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Caterpillar spadł o ponad 1%.

Notowania: Caterpillar Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:CAT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk