• Odbierz prezent
Caterpillar spółka

28 kwietnia znany producent sprzętu ciężkiego Caterpillar przedstawił wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Okazały się one znacznie niższe niż w ubiegłym roku i nieco niższe od oczekiwań analityków z Wall Street.

 

28 kwietnia przed sesją na amerykańskiej giełdzie spółka Caterpillar opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 10,6 mld USD wobec 13,5 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi spadek o 21% rok do roku. Analitycy z Wall Street spodziewali się przychodów w okolicach 10,92 mld USD. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,60 USD. Dla porównania rok wcześniej spółka wypracowała zysk na akcję na poziomie 3,25 USD. Osiągnięty w I kwartale 2020 r. zysk na akcję okazał się też niższy od szacunków analityków, których konsensus wyniósł 1,69 USD.

Spadek przychodów był spowodowany niższym wolumenem sprzedaży, czego przyczyną był niższy popyt ze strony użytkowników końcowych i wpływ zmian na zapasy sprzedawców. Sytuacja gospodarcza związana z pandemią koronawirusa negatywnie wpłynęła na popyt w sektorze budowlanym i wydobywczym.

Od początku roku spółka doświadczyła spadku sprzedaży sprzętu ze względu na przestoje związane z pandemią, a jej kurs w tym czasie osunął się o ponad 20%.

Spółka poinformowała, ze około 75% jej zakładów produkcyjnych kontynuuje działalność w czasie pandemii, a niektóre z zamkniętych zakładów wznowiły swą działalność.

Aby obniżyć koszty, Caterpillar wstrzymał roczną podwyżkę pensji i premie dla wielu pracowników i całej kadry zarządzającej.

CEO spółki – Jim Umpleby w swym oświadczeniu stwierdził: „Podjęliśmy zdecydowane działania w celu wzmocnienia naszej silnej pozycji finansowej, jednocześnie kontynuując naszą strategię rentownego wzrostu. Caterpillar mierzył się z wieloma wyzwaniami i je przezwyciężał w naszej 95-letniej historii, Naszym celem jest wyjście z pandemii jako jeszcze silniejsza firma.”

Spółka oświadczyła, że w obecnym czasie nie przedstawi prognozy finansowej na 2020 rok ze względu na trwającą globalną niepewność gospodarczą spowodowaną pandemią.

W reakcji na przedstawione wyniki, kurs akcji spółki Caterpillar spadł o 2% w notowaniach przedsesyjnych.

Notowania: Caterpillar Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:CAT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk